Skip to content
Menu
Čína ukončila cvičenie v okolí Taiwanu, trénovala útok s bombardérmi
publikované: 25 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Čína ukončila cvičenie v okolí Taiwanu, trénovala útok s bombardérmi

Čína dokončila dvojdňové vojenské cvičenie okolo Taiwanu, pri ktorom simulovala útoky s bombardérmi a cvičila nalodenie, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na čínsku štátnu televíziu. Taiwanská vláda cvičenie odsúdila a uviedla, že sa čínskymi manévrami nenechá zastrašiť.

Čínska štátna televízia v piatok neskoro večer oznámila, že cvičenie, ktoré sa konalo vo štvrtok a v piatok, sa skončilo. Čína manévre začala len niekoľko dní po tom, ako sa úradu ujal nový taiwanský prezident Laj Čching-te, ktorého Peking označuje za separatistu.

Taiwan počas cvičenia čínskej armády v okolí ostrova zaznamenal 62 lietadiel

Ten v pondelok vo svojom prvom príhovore vyzval Čínu, aby prestala Taiwan politicky a vojensky zastrašovať a rešpektovala voľbu taiwanského ľudu. Neskôr povedal, že Taiwan bude naďalej brániť hodnoty slobody a demokracie.

Hovorca čínskeho ministerstva obrany Wu Čchien obvinil Laja, že sa usiluje o nezávislosť, spolieha sa na vonkajšie sily a tlačí obyvateľov Taiwanu do nebezpečenstva vojny. “Zahrá si s ohňom,” vyhlásil Wu.

V piatok “strednú líniu” Taiwanského prielivu, ktorá slúži ako neoficiálna hranica medzi oboma stranami, podľa dnešného oznámenia taiwanského ministerstva obrany prekročilo 46 čínskych vojenských lietadiel.

Zistených bolo podľa ministerstva celkovo 62 čínskych bojových lietadiel a 27 plavidiel čínskeho námorníctva. Čínska štátna televízia CCTV uviedla, že súčasťou manévrov boli simulované raketové údery aj vyslanie stíhačiek s ostrými strelami a bombardérov.

Okrídlený samovrah má odstrašiť Čínu. Taiwan pokukuje po minidronoch, ktoré sa osvedčili na Ukrajine

Spojené štáty Čínu vo štvrtok vyzvali na umiernenosť a varovali pred narušením mieru a stability v regióne.

Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a hrozí mu vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Taiwan napriek tomu funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie, zatiaľ čo v Číne pokračuje režim jednej politickej strany.

Zdroj: HN