Skip to content
Menu
Čína sa nezúčastní na mierovej konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku – Reuters
publikované: 31 mája, 2024
Menej ako minútu
Čína sa nezúčastní na mierovej konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku – Reuters

Čína potvrdila, že sa nezúčastní na mierovej konferencii o Ukrajine, ktorú bude v polovici júna hostiť Švajčiarsko, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje, podľa ktorých pozvanie odmietla, pretože neboli splnené podmienky účasti Pekingu vrátane účasti Ruska.

Čína začiatkom tohto týždňa informovala diplomatov, že medzi nesplnené podmienky patrí, aby konferenciu uznala Moskva aj Kyjev, aby sa na nej zúčastnili všetky strany v rovnakej miere a aby sa o všetkých návrhoch spravodlivo diskutovalo, uviedla agentúra Reuters. 

Švajčiarske orgány plánujú zvolať mierovú konferenciu o Ukrajine v letovisku Burgenstock 15. – 16. júna.

Ako predtým informovalo švajčiarske federálne ministerstvo zahraničných vecí, Bern pozval na podujatie viac ako 160 delegácií vrátane delegácií z krajín G7, G20 a BRICS. Rusko nebolo pozvané, uviedli švajčiarske úrady. Ruský prezident Vladimír Putin predtým povedal, že Rusko nebude žiadať o pozvanie, ak ho tam nechcú. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov 12. apríla v komentári k podujatiu poznamenal, že táto konferencia je “cestou nikam” a Moskva nevidí pripravenosť Západu na čestný dialóg. 

Príspevok Čína sa nezúčastní na mierovej konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku – Reuters je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.