Skip to content
Menu
Čína sa nezúčastní na mierovej konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku. Peking chcel účasť Ruska
publikované: 31 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Čína sa nezúčastní na mierovej konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku. Peking chcel účasť Ruska

Čína potvrdila, že sa nezúčastní na mierovej konferencii o Ukrajine, ktorá bude na budúci mesiac vo Švajčiarsku. Uviedli to v piatok štyri zdroje priamo informované o tejto záležitosti.

Peking pozvanie odmietol, pretože neboli naplnené jeho požiadavky na účasť, vrátane prítomnosti Ruska a Ukrajiny, uviedli tri z týchto zdrojov.

Vláda neutrálneho Švajčiarska sa usiluje o širokú účasť z rôznych častí sveta na summite, ktorý sa uskutoční 15. až 16. júna. Bern dúfa, že pripraví pôdu pre mierový proces na Ukrajine. Moskva však nebola pozvaná.

Čína tento týždeň informovala diplomatov, že medzi nesplnené podmienky patrilo, aby konferenciu uznalo Rusko aj Ukrajina, aby sa na nej zúčastnili obe strany v rovnakej miere a aby sa o všetkých návrhoch spravodlivo diskutovalo, uviedol jeden zo zdrojov. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí bezprostredne nereagovalo na žiadosť o komentár. Informácie zatiaľ nekomentovala ani ukrajinská, švajčiarska a ruská vláda.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok navrhol, aby rusko-ukrajinský mierový summit zorganizovala práve Čína. Peking má úzke vzťahy s Moskvou a zdržiava sa kritiky jej invázie na Ukrajinu. Už skôr však ponúkol pomoc pri sprostredkovaní rokovaní o mieri medzi oboma krajinami.

Zdroj: HN