Skip to content
Menu
Cesnak si „vydýchne“, keď mu dodáte túto prísadu. Po žltých listoch nebude ani stopy
publikované: 25 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Cesnak si „vydýchne“, keď mu dodáte túto prísadu. Po žltých listoch nebude ani stopy

25.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Irina Borsuchenko).

Zdraviu prospešné vlastnosti cesnaku vás často nabádajú k jeho pestovaniu v záhrade. Skôr ako sa ho však dočkáte, musíte si dať trochu práce s jeho ošetrovaním. Keď sa na záhone objavia problémy, musíte rýchlo konať, aby ste úrodu zachránili. Čo robiť, keď cesnak zožltne?

Čo robiť, keď cesnak zožltne?
Foto: shutterstock/Irina Borsuchenko

Pestovanie cesnaku nie je veľmi náročné, ale vyžaduje si pozornosť. Správna starostlivosť nám zabezpečí dobrú úrodu, preto sa oplatí postarať sa o pohodlie rastliny od výsadby až po samotnú úrodu. Ak sa o neho budete príkladne starať, určite obmedzíte všetky problémy, ktoré by sa mohli vyskytnúť počas jeho rastu.

Čo sa dá urobiť, aby boli cibuľky cesnaku veľké? Dôležitá je správna starostlivosť

Cesnak je náchylný na viaceré problémy, a ak nie je v poriadku, prejaví sa to na listoch. Keď zožltnú, môžete si byť istí, že niečo nie je v poriadku a príčinu treba rýchlo nájsť a odstrániť. Jednou z nich môže byť nedostatočná hydratácia. Keď tvorí hlavičky, pôda by mala byť neustále vlhká, ale dávajte si pozor aj na premokrenie. Stojace kaluže v záhone môžu spôsobiť jeho hnilobu a rozvoj hubových ochorení. Riziko vyschnutia môžete znížiť mulčovaním. Ak cesnak prekryjete slamou, udržíte pre rastlinu správnu vlhkosť a navyše zabránite rastu buriny. Ak chcete predísť napadnutiu škodcami, vysádzajte vedľa záhonu aksamietnice. Tieto žltooranžové kvety vylučujú zlúčeniny, ktoré odpudzujú pôdne háďatká, ktoré sú veľkou hrozbou pre našu zeleninu.

Ak chcete predísť napadnutiu škodcami, vysádzajte vedľa záhonu aksamietnice.
Foto: shutterstock/giansu

Čo robiť, keď cesnak zožltne? Rozhodnite sa pre domáce hnojivo

Jednou z hlavných príčin žltnutia listov cesnaku je nedostatok živín, ako sú dusík, fosfor a draslík. Ak ich má rastlina príliš málo, brzdí svoj rast a stáva sa ľahkým cieľom pre škodcov alebo choroby. V takom prípade ju musíte ošetriť špeciálnym „kokteilom“, ktorý jej dodá vitalitu a vyživí ju od koreňov. V tomto prípade sa osvedčil konský hnoj. Stačí ho nasypať do vzduchotesnej nádoby, pridať vodu a nechať týždeň pôsobiť. Po tomto čase cesnak výdatne zalejte a tento postup opakujte raz za dva týždne. Žltnutie listov sa zastaví.

Výborným prostriedkom na zlepšenie cesnaku je aj kávové hnojivo. Dodá rastline poriadnu dávku dusíka a kyprí pôdu. Kávovú usadeninu po uvarení jednoducho vysušte na tanieriku a rozsypte medzi hlavičky cesnaku. Primiešajte zeminu, premiešajte a na samom konci zalejte. Káva bude postupne uvoľňovať živiny do pôdy a rastliny si „vydýchnu“.

Na zlepšenie stavu cesnaku poslúži kávová usadenina.
Foto: shutterstock/Caterina Trimarchi

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pestujete cesnak a cibuľu? Tieto ošetrenia sú najdôležitejšie

Chcete, aby bol cesnak krásny? Vždy ho saďte takto

The post Cesnak si „vydýchne“, keď mu dodáte túto prísadu. Po žltých listoch nebude ani stopy appeared first on Vášeň v tebe.