Skip to content
Menu
Ceny ropy mierne vzrástli
Aktuálne
publikované: 18 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
Ceny ropy mierne vzrástli
Aktuálne

Ceny ropy vo štvrtok ráno miernym nárastom reagovali na predchádzajúci 3% pokles.

Na trhu panovala obava o dopyt a napätie v kľúčovom regióne Blízkeho východu. Informovala agentúra Reuters. Barel (159 litrov) amerického ľahkého ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v máji sa vo štvrtok o 7:35 SELČ predával za 82,87 USD (77,90 eura). To predstavovalo nárast o 18 centov alebo 0,22 % oproti predchádzajúcemu dňu na konci obchodovania.

Cena júnového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 27 centov alebo 0,31 % na 87,56 USD za barel. Dopyt po palivách tento rok zaostáva za očakávaniami. V USA, ktoré sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete, sa zásoby minulý týždeň zvýšili o 2,7 milióna barelov na 460 miliónov barelov.

Hospodársky rast v Číne, druhom najväčšom spotrebiteľovi ropy, taktiež zľahčuje. Investori zároveň berú do úvahy možnú ráznu odpoveď Izraela na iránsky útok raketami a dronmi z 13. apríla, ktorý bol údajne reakciou na zabitie iránskych vojenských vodcov Izraelom na sýrskom konzuláte 1. apríla. Írán je podľa údajov Reuters tretím najväčším producentom v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

©Slovenský večerník/ilustračné foto