Skip to content
Menu
Ceny kakaa vzrástli
publikované: 24 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
Ceny kakaa vzrástli

Ceny kakaa na burze v New Yorku v stredu ožili a vzrástli, pričom zaznamenali najväčšie výkyvy za takmer päť desaťročí, od 70. rokov minulého storočia, keďže obchodníci sa sťahujú z trhu. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Cena júlového kontraktu na dodávku kakaa na burze v New Yorku sa do 15.05 SELČ zvýšila o 2,53 % na 10,708 USD (10,031.85 eura) za tonu. Ceny kakaa v stredu nakrátko stúpli o 4,5 % po dvoch dňoch poklesu o takmer 9 %. To pomohlo posunúť šesťdesiatdňovú mieru volatility (kolísania) na najvyššiu úroveň od roku 1977.

Ceny kakaa ženie nahor slabá úroda v západnej Afrike. Kontrakty na dodávky kakaa už tento rok stúpli o zhruba 160 % pre obavy z nedostatku kakaových bôbov. Nedávno cena kakaa dosiahla nový rekord, keď prekročila 11,000 USD za tonu. To podkopáva pozície obchodníkov, ktorí musia prísť s ďalšími peniazmi na pokrytie prípadných strát, čo ich núti uzatvárať svoje pozície, odčerpáva likviditu a robí trh zraniteľnejším voči veľkým cenovým výkyvom.

Stále pritom existuje veľa neistoty ohľadom globálnych dodávok kakaa, aj keď prechod od klimatického fenoménu El Niňo k La Niňa pravdepodobne pomôže k zotaveniu globálnej produkcie v novej sezóne, čo malo vplyv na ceny začiatkom tohto týždňa.

©Slovenský večerník/ilustračné foto