Skip to content
Menu
Cena zlata láme rekordy. Najnovšie sa dostala tesne pod 2450 dolárov za trójsku uncu
publikované: 20 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Cena zlata láme rekordy. Najnovšie sa dostala tesne pod 2450 dolárov za trójsku uncu

Cena zlata je na rekorde, skoro ráno sa dostala tesne pod 2450 dolárov za trójsku uncu (31,1 gramu). Trh očakáva, že americká centrálna banka je pripravená čoskoro znížiť základné úrokové sadzby, pretože inflácia v Spojených štátoch ďalej poľavuje, uviedla agentúra Reuters.

Krátko pred 09:00 SELČ sa zlato na okamžité dodanie predávalo okolo 2437 dolárov za trójsku uncu, a oproti predchádzajúcemu obchodnému dňu tak vykazovalo nárast o 0,8 percenta. Skoro ráno sa dostala až na 2449,89 dolárov. Prudko sa zvyšuje aj cena striebra, ktorá sa dostala nad 32 dolárov za uncu. Striebro je teraz najdrahšie od konca roku 2012.

Štatistika z minulého týždňa ukázala, že inflácia v USA ďalej poľavuje, za apríl klesla o desatinu bodu na 3,4 percenta.

Ceny zlata výrazne posilnili. Podporili ich očakávania, že Fed začne uvoľňovať menovú politiku

Obchodníci teraz vidia 65-percentnú pravdepodobnosť, že Fed pristúpi k zníženiu sadzieb do septembra, zatiaľ čo donedávna mesiac september spomínali skôr ako prvú príležitosť na zníženie sadzieb.

Základný úrok je teraz v USA v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je maximum za 23 rokov. Fed v stredu zverejní zápisnicu zo svojho minulého zasadnutia a obchodníci sa z neho budú snažiť získať lepšiu predstavu o tom, kedy môžu v USA zníženie sadzieb očakávať.

Cena najbližšieho termínového kontraktu na zlato vykazovala rast o 1,3 percenta na 2451 USD/oz. Dolár sa pohyboval bez väčších zmien okolo 104,43 bodu.

Zdroj: HN