Skip to content
Menu
Cena tepla v Ružomberku zostane stabilná napriek miernej zime a nižšiemu odberu
publikované: 16 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
Cena tepla v Ružomberku zostane stabilná napriek miernej zime a nižšiemu odberu

Počas uplynulej vykurovacej sezóny spoločnosť CZT Ružomberok, s.r.o. (CZT), zabezpečujúca dodávky tepla do mesta Ružomberok, zaznamenala historicky najnižší predaj tepla.

Tento pokles predaja, hoci pre obyvateľov mesta znamenal úsporu nákladov na vykurovanie, predstavuje pre CZT výzvu s ohľadom na znížené príjmy, informuje Mesto Ružomberok.

Napriek tomu, vďaka rokovaniam medzi mestom Ružomberok a spoločnosťou Mondi SCP, sa podarilo dosiahnuť zľavu a dohodu o zachovaní ceny tepla pre prvý polrok 2024.

Spotreba tepla v Ružomberku postupne klesá, čo sa prejavilo najmä v minulom roku 2023 a počas tejto vykurovacej sezóny, ktorá bola mimoriadne teplá. Tieto skutočnosti ovplyvnili aj výkonný riaditeľ CZT Michal Lazár, ktorý vysvetlil, že nižší predaj tepla bol spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane teplejších zím, vyššieho podielu zateplených budov a hospodárnejšieho správania sa zákazníkov.

CZT čelí aj úverovej zaťaženosti presahujúcej 3 milióny eur a nemenné prevádzkové náklady, čo kladie na vedenie spoločnosti ťažkú úlohu udržať cenu tepla pre obyvateľov na atraktívnej úrovni.

Dobrou správou pre obyvateľov je, že vďaka dohode s Mondi SCP, cena tepla zostane na stabilnej úrovni aj pre ďalší polrok. Táto dohoda prináša zľavu z ceny tepla, ktorá sa prejaví najmä u nebytových subjektov, ktoré ušetria významnú sumu peňazí.

CZT si tak udrží svoju pozíciu ako atraktívny distribútor tepla v porovnaní s inými spoločnosťami v regióne, čo je dôležité pre udržanie stabilnej ceny tepla a životnej kvality v meste Ružomberok.

©Slovenský večerník/ilustračné foto