Skip to content
Menu
Častá chyba pri mrazení. Tieto potraviny strácajú všetky svoje vlastnosti
publikované: 10 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Častá chyba pri mrazení. Tieto potraviny strácajú všetky svoje vlastnosti

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ahanov Michael).

Mrazenie potravín sa pravdepodobne osvedčilo u vás už viackrát. Vďaka tejto možnosti nemusia vyjsť nazmar väčšie zásoby a môžete sa vyhnúť častým návštevám obchodu s potravinami. Pamätajte však, že nie všetky produkty je možné zmraziť. Venujte pozornosť niekoľkým skupinám potravín, ktoré zle reagujú na nízke teploty.

Zmrazovanie potravín vyžaduje znalosť niekoľkých pravidiel.
Foto: shutterstock/Ahanov Michael

Prečo mraznička nie je vždy tou správnou voľbou?

Hoci je mrazenie jednou z najúčinnejších metód skladovania potravín, má aj svoje tienisté stránky. Je síce pravda, že vďaka nemu zostávajú potraviny čerstvé a výživné až niekoľko mesiacov, ale v niektorých prípadoch môže nízka teplota negatívne ovplyvniť ich chuť, štruktúru a vlastnosti. Uistite sa, že viete, čo nemraziť, aby vaše doma pripravené jedlá zostali chutné a zdravé.

Mrazenie mäsa – kedy je to zlé?

Surové mäso áno, vyprážané mäso nie!
Foto: shutterstock.com/Ahanov Michael

Surové mäso v mrazničke je celkom bežný jav. Bez zbytočného premýšľania ukladáte do mrazničky porcie mäsa na rezne, fašírky, polievky či iné jedlá. Existujú teda nejaké kontraindikácie na mrazenie mäsa?

Vyprážané porcie mäsa by sa nemali vkladať do mrazničky. Po rozmrazení stratia svoju konzistenciu a chuť. Vyprážené mäso sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane gumovým a nebude také chutné ako čerstvé vyprážané rezne. Prečo sa to deje? Tepelná úprava mäsa pred zmrazením mení štruktúru bielkovín. Ak sa rozhodnete ho zamraziť, kvalita potravín sa citeľne zhorší.

Ovocie a zelenina, ktoré nie sú vhodné na mrazenie

Mrazené potraviny vám umožňujú vychutnať si chuť sezónneho ovocia a zeleniny, keď ich ťažko nájdete v obchodoch, na trhu alebo v stánkoch. Krátky čas spracovania znamená, že si môžete rýchlo pripraviť zeleninovú prílohu na večeru. Príprava rôznych koktailov alebo ich použitie v dezertoch – existuje veľa spôsobov ich využitia.

Napriek tomu by ste nemali všetky druhy uchovávať v mrazničke. Ovocie a zelenina s vysokým obsahom vody strácajú pri nízkych teplotách svoju štruktúru a chuť. Na mrazenie nie sú vhodné najmä uhorky, paradajky, šalát a citrusové plody.

Môžu sa vajíčka dať do mrazničky?

V prípade vajec uvarených na tvrdo alebo na mäkko to nie je najlepší nápad. Mali by ste si ich pripraviť toľko, koľko ste schopní pravidelne konzumovať. Prípad je trochu iný, keď hovoríme o zmrazovaní surových vajec.

Pozor na mrazenie vajíčok!
Foto: shutterstock/White bear studio

Tento manéver je prípustný, ale za určitých podmienok. Za žiadnych okolností by sa vajcia v škrupine nemali dávať do mrazničky. Nízke teploty znamenajú, že by mohli prasknúť a kontaminovať vnútro spotrebiča škodlivými baktériami. Ak chcete vajcia skladovať dlhší čas, rozdeľte ich, oddeľte bielka od žĺtkov a zmrazte ich oddelene.

Zvyšky po večeri

Nie vždy dokážete presne odhadnúť porciu pripravovaného jedla, najmä keď varíte jedlo pre viacero ľudí a rôzne druhy jedál. Otázka znie, čo urobiť so zemiakmi z večere? Mrazenie je v tomto prípade zbytočné. To isté platí aj pre uvarené cestoviny a ryžu. Je lepšie ich použiť na prípravu jedla na ďalší deň – na pomoc prichádzajú recepty, ako sú nákypy a iné jedlá z jedného hrnca.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zostalo vám po Vianociach veľa jedla? Radšej ho nedávajte do mrazničky

Žiadne vrecká. Slováci často zmrazujú potraviny v komerčných vreckách bez toho, aby si uvedomili dôsledky

The post Častá chyba pri mrazení. Tieto potraviny strácajú všetky svoje vlastnosti appeared first on Vášeň v tebe.