Skip to content
Menu
Bývalý brazílsky prezident Bolsonaro je obvinený z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna realov
Aktuálne
publikované: 9 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Bývalý brazílsky prezident Bolsonaro je obvinený z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna realov
Aktuálne

9.7.2024 (SITA.sk) – Brazílska federálna polícia obvinila bývalého prezidenta Jaira Bolsonara z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna brazílskych realov počas jeho funkčného obdobia. Vyplýva to z vyšetrovacej správy, ktorá bola v pondelok odtajnená tamojším najvyšším súdom.

Zvyšujúci sa tlak

Bolsonaro bol minulý týždeň obvinený z defraudácie, prania majetku a kriminálneho spolčovania v súvislosti s luxusnými šperkami zo Saudskej Arábie.

Toto vyšetrovanie zvyšuje tlak na krajne pravicového lídra, ktorý vládol v rokoch 2019 až 2022 predtým, než prehral vo voľbách proti Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

Poprel vinu

Bolsonaro už skôr prišiel o právo kandidovať v politike do roku 2030. K najnovšiemu obvineniu sa nevyjadril, ale už skôr poprel akékoľvek previnenie vo vzťahu k šperkom.

Podľa polície existovalo „zločinecké spolčovanie za účelom defraudácie darov vysokej hodnoty”. Medzi šperkami boli hodinky s diamantmi Rolex a Patek Philippe, náhrdelník, prstene či manžetové gombíky.

Správa tvrdí, že niektoré z týchto darov boli odovzdané štátnym zamestnancom konajúcim v mene Bolsonara počas medzinárodných ciest.

Viac k témam: Bývalý prezident, Šperky, Vyšetrovanie
Zdroj: SITA.sk – Bývalý brazílsky prezident Bolsonaro je obvinený z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna realov © SITA Všetky práva vyhradené.