Skip to content
Menu
Blokovali cesty a žiadali rezignáciu premiéra. Polícia v Jerevane zadržala 137 protivládnych demonštrantov
publikované: 27 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Blokovali cesty a žiadali rezignáciu premiéra. Polícia v Jerevane zadržala 137 protivládnych demonštrantov

Polícia v Arménsku zadržala 137 ľudí, ktorí počas protivládnych demonštrácií blokovali ulice v hlavnom meste Jerevan.

S odvolaním sa na ministerstvo vnútra o tom informovala agentúra TASS. Protestujúci žiadajú rezignáciu premiéra Nikola Pašinjana.

Ľudia sa na protestných akciách, ktoré vedie duchovný Bagrat Galstanjan, schádzajú od apríla. 

Demonštrácie pôvodne začali ako snaha o vyjadrenie nesúhlasu s Pašinjanovým plánom odovzdať štyri opustené, ale strategicky umiestnené dediny susednému Azerbajdžanu.

Dediny sa nachádzajú na severovýchode krajiny a Jerevan ich dobyl na začiatku 90. rokov minulého storočia.

Jerevan zároveň chce usilovať o vrátenie jednej arménskej obce, ktorú azerbajdžanské sily ovládli aj v 90. rokoch, počas krvavej vojny o horskú enklávu Náhorný Karabach.

Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na sporných úsekoch spoločnej hranice

Azerbajdžan a Arménsko zviedli v posledných 30 rokoch dve vojny o Náhornom Karabachu, ktorý je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale historicky z väčšiny obývaný Arménmi.

Štyri opustené dediny už patria Azerbajdžanu, ale téma protestov prerástla na všeobecnú nespokojnosť s Pašinjanovou vládou. Demonštrujúci odvtedy podporili Galstanjana, aby sa stal novým ministerským predsedom.

Po bleskovej ofenzíve vlani v septembri Baku nad Karabachom prevzalo plnú kontrolu. Väčšina Arménov v dôsledku toho z regiónu utiekla. Krajiny teraz vedú rokovania o uzavretí mierovej zmluvy a vytýčení hranice medzi oboma štátmi.

Zdroj: HN