Skip to content
Menu
Banská Bystrica hostila partnerov z Európskej Fuggerovskej cesty
publikované: 30 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
Banská Bystrica hostila partnerov z Európskej Fuggerovskej cesty

V máji 2019 začal medzinárodný projekt spájajúci mestá a regióny, kde pôsobil významný nemecký bankársky a šľachtický rod Fuggerovcov.

Tento projekt, známy ako Európska Fuggerovská cesta, zahŕňa mesto pod Urpínom a ďalšie nemecké mestá Augsburg a Bad Hindelang, rakúske Schwaz a Hall in Tirol a talianske Sterzing. V týchto dňoch navštívila Banskú Bystricu takmer tridsaťčlenná delegácia z Augsburgu, ktorá sa zúčastnila na poznávacej ceste.

Už od roku 1490 Fuggerovci rozvíjali svoj banský koncern s rudnými baňami a hutami v rôznych európskych lokalitách, vrátane Tirolska, Korutánska a Horného Uhorska. Medený hámor v Banskej Bystrici bol jedným z dôležitých miest, kde získavali rudy, čo prispievalo k ich veľkému bohatstvu a politickému vplyvu. Európska Fuggerovská cesta mapuje tieto významné lokality.

„V blízkej budúcnosti sa projektu pridajú ďalší partneri, vrátane poľských miest Krakov a Wroclaw. Banská Bystrica v tomto projekte zohráva významnú úlohu,“ povedal riaditeľ Regio Augsburg Tourismus, Götz Beck.

Augsburskí partneri navštívili Banskú Bystricu a ďalšie miesta so spoločnou históriou, s dôrazom na baníctvo a spracovanie kovov. Delegácia zahŕňala zástupcov cestovného ruchu, sprievodcov, predstaviteľov Fuggerovskej nadácie a novinárov.

Primátor Ján Nosko uviedol: „Som rád, že myšlienka Európskej Fuggerovskej cesty sa stala realitou. Máme spoločnú históriu, a preto sa Banská Bystrica uchádza o finančné prostriedky na revitalizáciu areálu Medeného hámra. Partnerov z Augsburgu sme požiadali o pomoc pri realizácii tohto projektu.“

Delegácia z Augsburgu absolvovala prehliadku Banskej Bystrice a ďalších historických pamiatok v regióne.

©Slovenský večerník/ilustračné foto