Skip to content
Menu
Babičkin liek na žltnúci lopatkovec. Táto zložka robí zázraky
publikované: 10 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Babičkin liek na žltnúci lopatkovec. Táto zložka robí zázraky

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ekaterina34).

Chradne váš lopatkovec a jeho listy žltnú? Nebojte sa, je to bežný problém pri pestovaní tejto rastliny. Vyskúšajte jednoduchý, babský spôsob a jeho listy budú krásne a zelené. Skontrolujte tiež, či má vaša rastlina správne podmienky. Stačí trochu pozornosti a odvďačí sa vám bohatým kvitnutím.

Chradne váš lopatkovec a jeho listy žltnú?
Foto: shutterstock/Ekaterina34

Lopatkovec je výnimočne krásna rastlina so sviežimi zelenými listami a nádhernými bielymi kvetmi. Je ideálna na pestovanie v interiéri a nie je mimoriadne náročná.

Zožltnuté alebo hnednúce listy lopatkovca sú bežným ochorením, ktoré sa dá ľahko odstrániť. Stačí jedna jednoduchá zložka.

Lopatkovec je tropická rastlina, ale bez obáv ju môžete pestovať aj na domácom parapete. Ako každá kvetina má svoje požiadavky, a keď ju zanedbáte, chradne a jej listy žltnú a škaredo sa sfarbujú. To je prvý varovný signál, že vaša rastlina potrebuje pomoc a trochu viac starostlivosti. Našťastie existuje šikovný trik, ako tento problém v okamihu vyriešiť.

Prečo lopatkovec chradne?

Príznaky, ktoré sa objavia na listoch lopatkovca, sú jasným znakom toho, že rastlina nie je v poriadku. Niekedy sa ukáže, že detaily, ktorým nevenujete pozornosť, sú príčinou malej katastrofy. Ak listy lopatkovca začnú žltnúť, hnednúť a na koncoch usychať, záver je jednoduchý: vaša rastlina potrebuje viac vlahy. Je to typický znak toho, že v interiéri je príliš sucho. Hnedé listy sa najčastejšie objavujú, keď rastlinu držíte v blízkosti radiátorov alebo iných zdrojov tepla.

Ďalšou príčinou problémov s listami býva prílišné zalievanie alebo priame vystavenie rastliny silnému slnku. V prvom rade sa pozrite na koreňový systém; ak bol lopatkovec nadmerne zavlažovaný, je možné, že jeho korene začali hniť. V takom prípade odstráňte poškodené korene a rastlinu presaďte do novej pôdy. Pri zalievaní dávajte pozor, len udržujte pôdu mierne vlhkú. Nikdy nenechávajte rastlinu stáť vo vode.

Keď lopatkovec chradne a listy začnú žltnúť a hnednúť, znamená to, že mu chýba voda.
Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina

Mnohí ľudia zabúdajú na to, že nadmerné zavlažovanie rastlín sa môže veľmi často prejaviť ako vädnutie. Ako je to možné? Je to jednoduché. Prehnité korene prestávajú plniť svoju funkciu, nedodávajú rastline ďalej vodu a živiny, takže rastlina odumiera a vädne. Ak chcete, aby váš lopatkovec bujne rástol, určite by ste mali vyskúšať tento babský trik.

Babičkin liek na žltnúci listy lopatkovca

Potrebujete len jednu jednoduchú ingredienciu, ktorú už určite máte doma – hovoríme o jednoduchom cukre. Všetko, čo potrebujete, je polievková lyžica cukru a 1 liter vody.

Babičkin kondicionér na lopatkovec:

Rozpustite 1 polievkovú lyžicu obyčajného cukru v 1 litri prevarenej vody. Dôkladne premiešajte a počkajte, kým tekutina vychladne. Zalejte ňou lopatkovec, ale dbajte na to, aby ste rastlinu nepreliali – pôda by mala byť vlhká a rastlina by v žiadnom prípade nemala stáť vo vode. Túto domácu výživu stačí aplikovať raz za mesiac. Výsledok? Svieže, šťavnaté zelené a nápadné listy a krásne kvitnutie.

Lopatkovec – pestovanie a starostlivosť

Na to, aby lopatkovec rástol ako blázon, mu stačí poskytnúť správne podmienky.

Táto rastlina má rada mierne kyslú, dobre odvodnenú pôdu. Mala by sa udržiavať vlhká, ale nie nadmerne zavlažovaná.

Lopatkovec má rád tienisté alebo polotienisté miesto.

Ideálna teplota pre túto rastlinu je približne 21 – 23 stupňov Celzia.

V teplejších mesiacoch zalievajte lopatkovec približne 2 – 3-krát týždenne, v zime menej často. Najlepšie je skontrolovať, či pôda nie je príliš mokrá, pri nadmernom zalievaní hrozí poškodenie koreňov rastliny.

Je možné použiť hnojenie, vďaka ktorému bude rastlina nápadná a odmení sa bohatým kvitnutím.

Lopatkovec si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť a nemusíte ho strihať. Oplatí sa ho sledovať z hľadiska výskytu škodcov, pretože je náchylný na roztočca chmeľového.

Ak chcete rozmnožiť lopatkovec, rozdeľte koreňový bal rastliny.

Lopatkovec uprednostňuje polotienisté alebo tienisté miesta.
Foto: shutterstock/Alsu Kanyusheva

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Škvrny na listoch? Vaše rastliny to nemusia prežiť!

Dajte ich do nádoby a pretrepte. O dva dni neskôr bude lopatkovec vyrastať z kvetináča

The post Babičkin liek na žltnúci lopatkovec. Táto zložka robí zázraky appeared first on Vášeň v tebe.