Skip to content
Menu
Atentát na Fica je výsledkom postojov Európskej únie a USA, tvrdí ruská rozviedka
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Atentát na Fica je výsledkom postojov Európskej únie a USA, tvrdí ruská rozviedka

Pokus o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica je výsledkom nespokojnosti EÚ a USA s posilňovaním národne orientovaných politických síl, uviedla dnes podľa agentúry RIA Novosti ruská rozviedka SVR.

Odvoláva sa pri tom na vlastné zistenia. Vzťahy západných krajín a Moskvy výrazne ochladli po ruskej invázii na Ukrajinu z februára 2022, ruskí predstavitelia odvtedy opakovane kritizujú západné postoje a stavajú sa do úlohy ochrancov tradičných hodnôt. Zároveň Rusko potláča ľudské práva aj občianske slobody.

„Hon na našich priateľov.“ Rusko rozvíja po atentáte na Fica a smrti prezidenta Iránu konšpiračné teórie

Fica podľa slovenských médií minulý týždeň postrelil 71-ročný spisovateľ a aktivista Juraj Cintula, ktorému za pokus o vraždu hrozí doživotie. Útok slovenské úrady vyšetrujú. Denník Denník N dnes napísal, že podozrivý vo svojich knihách vyjadril pochopenie pre iných útočníkov a mal zjavne rasové predsudky voči Rómom.

“Údaje, ktoré dostala SVR, svedčia o rastúcom podráždení vedenia Spojených štátov a Európskej únie procesom zmeny geopolitickej reality a posilňovania pozícií národne orientovaných politických síl,” cituje RIA Novosti z vyhlásenia.

SVR v ňom ďalej uvádza, že “globálne totalitno-liberálne elity” prechádzajú k otvorenému politickému teroru voči svojim oponentom a snažia sa zastrašiť “disidentov”.

Vo vyjadrení sa jasne neuvádza, koho má SVR spomínanými elitami na mysli.

Prvé rokovanie parlamentu po atentáte: Celý Smer prišiel s odznakmi, koalícia a opozícia sa zjednotili

Rusko po svojej invázii na Ukrajinu ešte dôraznejšie zakročilo proti všetkým opozičným hlasom a v podstate znemožnilo akúkoľvek kritiku verejnosti, politikov či médií vlády v Kremli. Moskva tiež často hovorí o mravnom úpadku Západu, ktorý ilustruje napríklad komunitou ľudí LGBT+ Ich práva Rusko tvrdo potláča.

Zdroj: HN