Skip to content
Menu
Americké námorníctvo intenzívne hľadá ruskú jadrovú ponorku Kazaň pri pobreží Floridy
publikované: 11 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Americké námorníctvo intenzívne hľadá ruskú jadrovú ponorku Kazaň pri pobreží Floridy

.

USA. 11.jún 2024 (AM) – Viacúčelovú ruskú jadrovú ponorku Kazaň hľadajú na ploche 70 míľ od pobrežia Floridy. Flotila ruského námorníctva je teraz zrejme pri pobreží Floridy na ceste ku Kube. Loď americkej pobrežnej stráže Stone možno sleduje ruskú flotilu, ktorá sa môže nachádzať pri východnom pobreží Floridy na trase mysu Canaveral. Lietadlo P-8A Poseidon s taktickým hexadecimálnym kódom AE686F práve zaplo svoj transpondér v oblasti, kde USCGC Stone naposledy signalizoval AIS. Kanadský CP-140 Royal Canadian Air Force/P-3 Orion C2B1, číslo letu 140108, sa pripája k lietadlu P-8A Poseidon amerického námorníctva.

 

 

 

 

 

 

Napriek vyhláseniam Washingtonu o absencii hrozieb zo strany ruských lodí, ktoré prišli na Kubu, velenie amerického námorníctva oddelilo veľmi významnú silu na ich špehovanie. Američania sa zaujímajú najmä o viacúčelovú jadrovú ponorku Kazaň projektu Jaseň-M. Informovala o tom stanica CBS News s odvolaním sa na svoje vlastné zdroje. Lode amerického námorníctva budú pozorne sledovať všetky akcie Severnej flotily, ktoré prišli na Kubu. Podľa jedného z nemenovaných úradníkov Pentagonu bude torpédoborec a loď pobrežnej stráže monitorovať fregatu Admirál Gorškov, ako aj tanker a remorkér, ale na ponorku Kazaň boli poslané až štyri lode: dva torpédoborce a dve lode s vlečným sonarom.

 

 

Oddiel vojnových lodí Severnej flotily zahŕňa nosič hypersonických rakiet “Zirkón”, fregatu projektu 22350 “Admirál Gorškov”, viacúčelovú jadrovú ponorku “Kazaň” projektu “Jaseň-M”, ako aj tanker “Akademik Pašin” a záchranný remorkér “Nikolai Čiker”. Fregata Admirál Gorškov dorazila do kubánskeho hlavného mesta len 180 kilometrov od pobrežia USA. Očakáva sa, že do havanského prístavu dorazí aj jadrová ponorka Kazaň, nosič krížových a hypersonických rakiet. Podľa Havany je táto návšteva priateľská a neporušuje medzinárodné normy, na palube ruských lodí a ponoriek nie sú žiadne jadrové zbrane. Po návšteve Kuby ruské lode a ponorka uskutočnia sériu cvičení v blízkosti pobrežia USA, ďalšie plány ešte neboli zverejnené.

 

 

 

Plán operácie na presun a rozmiestnenie rakiet na Kubu

10. Júna 1962 na zasadnutí predsedníctva ústredného výboru KSSZ predložil generálny štáb ozbrojených síl ZSSR plán operácie na presun a rozmiestnenie rakiet na Kubu pod krycím názvom ANADYR. Plán predpokladal rozmiestnenie dvoch typov balistických rakiet: R-12 s doletom približne 2 000 kilometrov a R-14 s dvojnásobným doletom. Oba typy rakiet boli vybavené termonukleárnymi hlavicami s hmotnosťou 1 Mt. Vzhľadom na mimoriadny zhon bol plán prijatý bez schválenia – realizácia sa začala okamžite po získaní Castrovho súhlasu

Karol Jerguš

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Americké námorníctvo intenzívne hľadá ruskú jadrovú ponorku Kazaň pri pobreží Floridy appeared first on Armádny magazín.

Zdroj: AM