Skip to content
Menu
Americké akcie klesajú nižšie napriek ochladeniu údajov CPI
publikované: 11 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Americké akcie klesajú nižšie napriek ochladeniu údajov CPI

V poslednej dobe sa na finančných trhoch objavujú zmiešané signály, ktoré vyvolávajú otázky o smerovaní americkej ekonomiky. Na jednej strane, nedávne ochladenie údajov o inflácii, konkrétne indexu spotrebiteľských cien (CPI), naznačuje možné spomalenie ekonomického rastu. Na druhej strane, očakávania zníženia úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému (Fed) by mohli poskytnúť určitú úľavu a podporu ekonomike.

Podľa posledných údajov, júnový CPI klesol na mesačnej báze o 0,1%, čo je menej ako očakávaný nárast o 0,1%. Medziročne vzrástla inflácia o 3%, čo je tiež menej ako predpovedaný nárast o 3,1%. Tieto čísla naznačujú, že inflácia môže byť na ceste k stabilizácii, čo by Fed mohol interpretovať ako signál na začatie cyklu zníženia úrokových sadzieb, možno už v septembri.

Z pohľadu akciových trhov, hlavné indexy ako Dow Jones Industrial Average (DJI) a NASDAQ Composite zaznamenali mierne poklesy, čo môže byť reakciou na neistotu ohľadom budúceho vývoja ekonomiky. Napriek tomu, Wall Street dosiahla v stredu nové rekordné maximá po pozitívnych komentároch predsedu Fedu Jeroma Powella, ktorý naznačil, že ekonomika by mohla dosiahnuť „mäkké pristátie“ aj napriek nedávnemu ochladeniu.

Powell tiež uviedol, že „viac dobrých údajov“ by mohlo viesť k zníženiu úrokových sadzieb, čo by mohlo byť pozitívnym signálom pre trhy. Avšak, niektorí predstavitelia Fedu vyjadrili potrebu viac dôkazov o ochladení inflácie predtým, ako podporia zníženie úrokových sadzieb, čo naznačuje, že inflácia stále zostáva nad 2% cieľom Fedu.

V tejto situácii je dôležité sledovať ďalšie ekonomické ukazovatele a vyhlásenia predstaviteľov Fedu, aby sme získali lepší obraz o tom, kam smeruje americká ekonomika. Investori by mali zostať ostražití a pripravení na možné volatilitu, ktorá môže prísť s ďalšími ekonomickými správami a rozhodnutiami politiky.

Zdroj. investing

Príspevok Americké akcie klesajú nižšie napriek ochladeniu údajov CPI je zobrazený ako prvý na Kryptoblog24.