Skip to content
Menu
Ako dlho sú vajcia vhodné na konzumáciu? Po tomto dátume neriskujte. Môžete sa otraviť
publikované: 10 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Ako dlho sú vajcia vhodné na konzumáciu? Po tomto dátume neriskujte. Môžete sa otraviť

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:shutterstock/SergeyRyzhov).

Ako dlho sú vajcia vhodné na konzumáciu? Nie každý na to myslí a potom má žalúdočné problémy a bolesti. Ukazuje sa, že si to môžete ľahko overiť, a to nielen podľa informácií výrobcu na škatuli. Čo by ste mali urobiť?

Ako dlho sú vajcia vhodné na konzumáciu? Nie každý na to myslí a potom má žalúdočné problémy a bolesti
Foto:shutterstock/SergeyRyzhov

Slepačie vajcia sú zdravým produktom, ktorý obsahuje veľké množstvo vitamínov, bielkovín a lecitínu. Nie každý však vie, ako dlho po kúpe sú vhodné na konzumáciu a ako to zistiť. Ukazuje sa, že postup je jednoduchý a v dôsledku toho neublížite sebe ani svojim blízkym.

Ako dlho sú vajcia vhodné na konzumáciu? Vždy je lepšie venovať pozornosť tomuto

Treba mať na pamäti, že vajcia sa začínajú kaziť hneď, ako ich sliepka znesie. Dôležité je skladovať ich pri nízkej teplote (napríklad v chladničke), čo ich síce ochráni pred rastom nebezpečných baktérií a spomalí proces kazenia, ale s odstupom času sú stále vystavené napríklad plesniam.

Ak kupujete vajcia v obchode, na každej dávke je uvedený dátum minimálnej trvanlivosti. Táto lehota je stanovená na 28 dní odo dňa znesenia výrobku, nie dlhšie. To znamená, že ak ho skladujete v správnych podmienkach, zachová si svoje vlastnosti až do tohto dátumu. Nezabudnite, že dlhšie skladovanie nevyhnutne približuje vajcia k ich skaze. A ako zistíte, či je vajce ešte vhodné na konzumáciu? Môžete vykonať jednoduchý test, ktorý trvá doslova dve minúty.

Na vykonanie testu potrebujete len pohár vody. Ponorte do nej surové vajce a sledujte, ako sa bude správať v nových podmienkach.
Foto: Pixabay/Three-shots

Ako zistíte, či je vajce staré? Pravdu vám prezradí jednoduchý test

Na vykonanie testu potrebujete len pohár vody. Ponorte do nej surové vajce a sledujte, ako sa bude správať v nových podmienkach. Ak sa po chvíli prevráti a vystúpi na povrch, znamená to, že je už pokazené a radšej ho nejedzte, inak by ste mohli utrpieť otravu. Ak mierne stúpa, čerstvosť je otázna a takéto vajce by sa tiež nemalo jesť. Zdravé vajce je také, ktoré sa po ponorení do vody drží na dne a nestúpa.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Túto chybu v kuchyni robíme inštinktívne. Vajcia sa rýchlejšie kazia

Vajcia už pri varení nepraskajú. Do vody pridám jednu vec a problém je vyriešený

The post Ako dlho sú vajcia vhodné na konzumáciu? Po tomto dátume neriskujte. Môžete sa otraviť appeared first on Vášeň v tebe.