Skip to content
Menu
Aké hnojivá máte použiť, aby dráč mal krásne sfarbené listy?
publikované: 24 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Aké hnojivá máte použiť, aby dráč mal krásne sfarbené listy?

24.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/CharMoment).

Dráč sa s obľubou vysádza v domácich záhradách pre svoje dekoratívne vlastnosti a vysokú odolnosť voči nepriaznivým podmienkam. Tieto okrasné kríky si zachovajú svoj atraktívny vzhľad len vtedy, ak sú dobre hnojené. To je dôležité najmä počas intenzívneho rastu, t. j. na začiatku sezóny. Ako hnojiť dráč, aby pekne rástol a mal intenzívne sfarbené listy? Skontrolujte, ktoré živiny použiť na jar.

Ako a kedy hnojiť dráče, aby zaujali intenzívnou farbou listov?
Foto: shutterstock/CharMoment

Kedy hnojiť dráč?

Dráč je krík s vynikajúcimi okrasnými vlastnosťami. Na výber je množstvo mimoriadne atraktívnych druhov, z ktorých najobľúbenejší je dráč Thunbergov v mnohých krásnych odrodách. Každá z nich sa vyznačuje nízkymi nárokmi, vysokou odolnosťou voči chorobám a škodcom, ako aj úplnou mrazuvzdornosťou. To všetko robí z dráča nielen efektnú, ale aj dlhotrvajúcu okrasnú drevinu v záhrade. Po niekoľkých rokoch pestovania si však môžete všimnúť, že rastú pomalšie a majú slabo vyfarbené listy – to by pre vás malo byť signálom, že potrebujú prihnojenie.

Nároky týchto kríkov na výživu sú relatívne nízke a ľahko ich splníte, aby boli rastliny zdravé. Ako často im musíte dodávať potrebné živiny? Hnojenie dráčov by sa malo vykonávať v dvoch termínoch: na jar (dvakrát) a koncom leta/začiatkom jesene (raz). Prvé jarné prihnojenie týchto kríkov by sa malo naplánovať na apríl, keď sa začína vegetácia, a ďalšie na máj. V prípade neskorého prihnojenia dráča sa však môže vykonať jednorazové ošetrenie v auguste, septembri alebo októbri.

Dráč hnojte na jar, koncom leta a na jeseň.
Foto: shutterstock/Orest lyzhechka

Hnojenie dráča na jar – čím ho hnojiť?

Dráč sa nehnojí rovnako počas celej sezóny – na jar a na konci leta musíte použiť iné prípravky. Na prelome leta a jesene používajte len jesenné hnojivá pre okrasné kríky, ktoré obsahujú malé množstvo dusíka a sú bohaté na draslík a fosfor. Čo máte robiť na jar? Hnojenie dráča v tomto ročnom období si vyžaduje použitie viaczložkových minerálnych hnojív, hoci možno nájsť aj prírodné alternatívy. Tie pomôžu kríkom na jar zosilnieť a vytvoriť krásne listy, ako aj kvitnúť a tvoriť plody.

Čím hnojiť dráč na jar? Máte nasledujúce možnosti:

špecializované minerálne hnojivá pre okrasné kríky – dobre poslúži prípravok na živé ploty alebo kvitnúce rastliny. Dodržiavajte dávky odporúčané výrobcom hnojiva;

univerzálne minerálne hnojivo – kombinované hnojivo dodá dráču dusík, fosfor a draslík. Aplikujte ho podľa pokynov uvedených na obale;

granulovaný kurací alebo hovädzí hnoj – namiesto čerstvého hnoja použite granulované hnojivo. Oplatí sa ho použiť, ak pestujete dráč pre jeho plody. Hnoj rozmiestnite rovnomerne okolo kríkov (stačí 100-200 g pod každú rastlinu);

biohumus – toto prírodné hnojivo je skvelou voľbou pre záhradkárov, ktorí uprednostňujú ekologické metódy pestovania.

Granulovaný kurací hnoj rozmiestnite rovnomerne okolo kríkov.
Foto: shutterstock/Alexander Knyazhinsky

Dráč nemá prehnané nároky na výživu, ale stojí za to nezabúdať na pravidelné hnojenie. Výberom správnych prípravkov a ich aplikáciou v správnom čase zabezpečíte, že kríky budú mať prístup k množstvu živín, ktoré v danom štádiu vývoja najviac potrebujú. To všetko zabezpečí, že budú vyzerať skvele počas celej sezóny.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy prerezávať dráč? Nezmeškajte tento termín a bude svieži a hustý

Nie je pravda, že pri tujách nič nerastie. Najlepšie prostredie pre tuje

The post Aké hnojivá máte použiť, aby dráč mal krásne sfarbené listy? appeared first on Vášeň v tebe.