Skip to content
Menu
Akcie v USA po správe o výrobnej inflácii posilnili. Dolár klesol
publikované: 14 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Akcie v USA po správe o výrobnej inflácii posilnili. Dolár klesol

Americké akcie po správe o výrobnej inflácii v USA za apríl posilnili. Trhy teraz čakajú na stredajšiu správu o vývoji spotrebiteľských cien, ktorá by mala vniesť väčšie jasno do ďalšieho vývoja úrokových sadzieb v Spojených štátoch.

Index Dow Jones posilnil o 126,6 bodu, teda 0,32 percenta, na 39 558,11 bodu. Širší index Standard & Poor‘s vzrástol o 25,26 bodu, čiže 0,48 percenta, na 5246,68 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa zvýšil o 122,94 bodu, čiže 0,75 percenta, na 16.511,18 bodu.

Výrobné ceny v USA v apríli stúpli o 0,5 percenta, keď v marci po revízii klesli o 0,1 percenta, uviedlo ministerstvo práce. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávali zvýšenie cien o 0,3 percenta, keď pred revíziou ceny za marec stúpli o 0,2 percenta. Medziročná inflácia podľa očakávania predstavovala 2,2 percenta, zrýchlila tak z marcových 1,8 percenta.

Správa amerického ministerstva práce tiež ukázala, že veľkoobchodné ceny tovaru minulý mesiac silne rástli, hoci náklady na potraviny sa znížili. Obchodníci po tejto správe znížili svoje očakávania, že centrálna banka USA (Fed) v septembri zníži svoje úrokové sadzby.

Zvýšenie základnej úrokovej sadzby Fedu je nepravdepodobné, vyhlásil jeho šéf Powell

Šéf Fedu Jerome Powell uviedol, že správa o výrobných cenách bola skôr “zmiešaná” ako “horúca”, aj keď boli údaje za apríl vyššie, než sa očakávalo, vzhľadom na to, že predchádzajúce údaje boli revidované smerom nadol. Dodal, že by Fedu mohlo trvať dlhšie, než sa očakávalo, kým sa podarí znížiť infláciu, ale podarí sa ju dostať späť na dve percentá. Powell tiež neočakáva, že by budúcim krokom Fedu bolo zvýšenie úrokov.

Akcie v tomto roku rastú a všetky tri americké indexy sa pohybujú v blízkosti rekordných hodnôt. Pomáhajú im lepšie výsledky hospodárenia firiem za prvý štvrťrok, než sa čakalo, a očakávania, že Fed v tomto roku zníži úrokové sadzby.

Akcie maloobchodnej spoločnosti Home Depot dnes oslabili kvôli vyššiemu poklesu štvrťročných tržieb, než sa čakalo. Pokles zisku o 86 percent stiahol dole akcie firmy Alibaba. Naopak výrobca obuvi On Holding posilnil po tom, čo zvýšil celoročný odhad tržieb a jeho štvrťročné výsledky prekonali očakávania vďaka vysokému dopytu po bežeckých topánkach.

Na finančných trhoch nastala paradoxná situácia. Napriek dobrým číslam niektoré akcie padajú

Americký prezident Joe Biden oznámil výrazné zvýšenie ciel na rad čínskych produktov, vrátane elektromobilov, počítačových čipov a zdravotníckych výrobkov. Akcie čínskeho výrobcu elektromobilov Li Auto obchodované v USA v reakcii na oznámenie oslabili. Naopak americký výrobca elektromobilov Tesla posilnil.

Americký dolár dnes oslabil ku košu popredných svetových mien. Mohla za to správa o nečakanom raste výrobných cien v USA za apríl, ktorá naznačila, že inflácia v USA zostáva na začiatku druhého štvrťroka vysoká.

Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesol o 0,2 percenta na 105 bodov. Euro voči doláru posilnilo o 0,3 percenta na 1,0824 dolára. Dolár k jenu vzrástol o 0,2 percenta na 156,46 jenu. Euro voči jenu stúplo o 0,5 percenta na 169,30 jenu.

Zdroj: HN