Skip to content
Menu
Ak by nestrieľal, asi by spáchal samovraždu. Psychológovia hodnotia atentátnika, čo bola posledná kvapka?
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Ak by nestrieľal, asi by spáchal samovraždu. Psychológovia hodnotia atentátnika, čo bola posledná kvapka?

Po minulotýždňovom atentáte na premiéra Roberta Fica zostalo príliš veľa otáznikov. Prečo sa niekto rozhodne k činu ako dôchodca Juraj Cintula? Čo ho k útoku motivovalo a čo jeho brutálny čin napovedá o ňom samom?

Redakcia HN sa na osobnosť atentátnika z Levíc Juraja Cintulu pozrela očami klinických psychológov Dušana Fábika a Dušana Kešického.

1. Čo Juraja Cintulu viedlo k streľbe na premiéra

Obvinený Juraj Cintula bol aktívny nielen na sociálnych sieťach, ale podľa kamerových záznamov a svedeckých výpovedí chodieval aj na protesty. Kde je hranica medzi verbalizovanou kritikou na sociálnych sieťach a realizovaním útoku na verejného činiteľa?

Podľa klinického psychológa Dušana Kešického atentátnika viedol k streľbe rozpor medzi jeho očakávaniami a vnímanou realitou. „Zosobnil si človeka, ktorého urobil zodpovedným za tento stav,“ myslí si odborník a dodáva, že nie je možné vylúčiť, že veril v zmenu, ktorú jeho skutok mohol vyvolať, a to bez ohľadu na širšie súvislosti.

Expert o ochranke Fica: Chýbal sparťanský štít, mali ho kryť vlastným telom a zaľahnúť. Čo robili operatívci?

 

Podobne interpretuje motív strelca aj psychológ Dušan Fábik, ktorý však zároveň upozorní, že keďže útočníka nepoznáme ani o ňom nemáme ucelené informácie, treba brať každú interpretáciu s najväčšou striedmosťou.

„Vo všeobecnosti však môžeme predpokladať, že streľba na premiéra je odrazom intenzívneho intrapsychického (v konflikte sú motív…

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Zdroj: HN