Skip to content
Menu
13. dôchodok sa stáva od tohto roka novou dôchodkovou dávkou
publikované: 18 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
13. dôchodok sa stáva od tohto roka novou dôchodkovou dávkou

Od tohto roku sa 13. dôchodok prestáva považovať za sociálnu dávku a stáva sa novou dôchodkovou dávkou.

Toto rozhodnutie vyplynulo z novele zákona o sociálnom poistení, ktorú vo štvrtok definitívne schválili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR uviedlo, že suma 13. dôchodku sa v súčasnosti pohybuje v rozmedzí od 50 do 300 eur, pričom tieto sumy sa od roku 2020 nezvýšili, čo znamená pokles ich reálnej hodnoty. Z novely vyplýva, že nárok na 13. dôchodok budú mať všetci poberatelia dôchodkových dávok vyplácaných Sociálnou poisťovňou (SP) a aj občania, ktorým dôchodok vypláca útvar sociálneho zabezpečenia príslušného silového rezortu.

Sumy 13. dôchodku budú každoročne určené osobitne pre každý druh dôchodku vo výške priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku za celý predchádzajúci kalendárny rok. Ak bude priemerná výška daného druhu dôchodku nižšia ako 300 eur, suma 13. dôchodku bude minimálne 300 eur. V prípade nároku na viaceré dôchodkové dávky dostanú poberatelia len jeden 13. dôchodok, a to v sume, ktorá je najvyššia.

Predpokladá sa, že v roku 2024 bude mať viac ako 1,47 milióna poberateľov dôchodkov, pričom tento počet bude ďalej stúpať. Celkové výdavky na tento program majú v roku 2024 dosiahnuť viac ako 828 miliónov eur a očakáva sa, že v budúcich rokoch budú ešte narastať.

Navyše, novela zákona obsahuje aj ďalšie úpravy, ako je posunutie novej výplatnej fázy v starobnom dôchodkovom sporení, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára 2026.

©Slovenský  večerník/ilustračné foto