Skip to content
Menu
Zničený zamiokulkas získa späť svoj lesk. Nebudete môcť spočítať nové listy
publikované: 4 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Zničený zamiokulkas získa späť svoj lesk. Nebudete môcť spočítať nové listy

4.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).

Ľudia, ktorí tvrdia, že nemajú žiadnu ruku na rastliny, ale chcú prelomiť svoju zlú sériu, sa rozhodnú pestovať zamiokulkas. Druh, ktorý má povesť železnej rastliny, schopnej odpustiť mnohé nedostatky v starostlivosti. Avšak aj zamiokulkas zamilistý má svoje hranice. Všimli ste si, že stráca vitalitu a nevytvára nové listy? Zjavne potrebuje prísun energie.

Čím máte zalievať zamiokulkas, aby rástol ako huby po daždi??
Foto: shutterstock/New Africa

Zamiokulkas pre laikov?

Niektorí tvrdia, že nechať zamiokulkas na pokoji a nerobiť žiadnu špeciálnu údržbu je najlepšia metóda pre bujný rast. Naozaj nepotrebuje veľa, aby bol spokojný – ani časté zalievanie, ani stály prístup slnečného svetla. To však neznamená, že môžete úplne ignorovať požiadavky zamiokuliek. Ak sa budete držať niekoľkých jednoduchých zásad, pestovanie skutočne pôjde hladko a rastlina zaujme hustými listami v sýtozelenom odtieni.

Zamiokulkas – aká pôda?

Pôda v kvetináči so zamiokulkami by mala byť humusovitá, úrodná a priepustná. Pôda by mala byť mierne kyslá s optimálnym pH 5,5 – 6,5. Keďže zamiokulkas zamiolistý zle reaguje na nadmernú vlhkosť, odporúča sa na dno nádoby umiestniť drenážnu vrstvu, napr. z keramzitu. Nezabudnite, že korene, ktoré sú vystavené neustálemu kontaktu s vodou, začínajú hniť. Bez zdravého základu celá rastlina odumiera.

Zamiokulkas má mať na dne drenážnu vrstvu, napr. z keramzitu.
Foto: shutterstock/Anna Yakymenko

Zamiokulkas zhnedne, pretože stojí na nesprávnom mieste

Ďalším dôležitým faktorom je poloha zamiokulka. Hoci sa zaraďuje medzi teplomilné rastliny (najlepšie sa mu darí pri teplotách medzi 20 a 25 °C), nadmerné slnko mu nesvedčí. Zamiokulkas uprednostňuje polotienisté polohy a rozptýlené svetlo. Môžete ho úspešne umiestniť do mierne zatieneného rohu miestnosti a bude sa mu tam dobre dariť. Nemal by byť vystavený prievanu – reaguje naň zhadzovaním listov.

Vyrobte si domáce hnojivo, keď zamiokulkas chradne

Zdá sa, že všetky základné podmienky pre pestovanie zamiokuliek sú splnené, ale ich rast je spomalený a nevytvárajú nové listy? Rastlinu môžete regenerovať pomocou prírodného hnojiva pre zamiokulky. To poskytne potrebné živiny bez rizika prehnojenia.

Potrebujete na to jednu uhorku. Dužina je vynikajúcim zdrojom horčíka, draslíka, fosforu a zinku, zložiek nevyhnutných pre vývoj zdravých zelených listov. Vyrobiť výživný odvar je detská hračka.

Uhorku dôkladne umyte, aby ste ju zbavili nečistôt a zvyškov prípravkov na ochranu rastlín.

Nie je potrebné ju šúpať.

Nakrájajte ju na kúsky a vložte do mixéra.

Zeleninu zalejte litrom studenej vody a mixujte dve minúty.

Vzniknutú tekutinu preceďte v sitku.

Dužina uhorky je vynikajúcim zdrojom horčíka, draslíka, fosforu a zinku, zložiek nevyhnutných pre vývoj zdravých zelených listov.
Foto: shutterstock/New Africa shutterstock/HandmadePictures

Tento domáci kondicionér zamiokulkas môžete okamžite použiť. Zalievajte ním rastliny raz za mesiac. Môžete ho používať preventívne – a to nielen vtedy, keď spozorujete problémy so svojím zamiokulkom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zamiokulkas začne bláznivo pučať nové listy. Dômyselný trik

Zamiokulkas potrebuje čistenie koreňov. Listy konečne prestanú žltnúť, nové listy budú obrovské

The post Zničený zamiokulkas získa späť svoj lesk. Nebudete môcť spočítať nové listy appeared first on Vášeň v tebe.