Skip to content
Menu
Zdravotné poisťovne budú po novom hradiť pacientom  inovatívne lieky na ťažkú hemofíliu, melanóm, karcinóm prsníka, ale aj na migrény či ďalšie ochorenia.  …
Aktuálne
publikované: 4 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Zdravotné poisťovne budú po novom hradiť pacientom  inovatívne lieky na ťažkú hemofíliu, melanóm, karcinóm prsníka, ale aj na migrény či ďalšie ochorenia.  …
Aktuálne

Zdravotné poisťovne budú po novom hradiť pacientom 🔬 inovatívne lieky na ťažkú hemofíliu, melanóm, karcinóm prsníka, ale aj na migrény či ďalšie ochorenia. ❤️‍🩹 O ich zaradení do Zoznamu kategorizovaných liekov rozhodla na poslednom zasadnutí na ministerstve zdravotníctva kategorizačná komisia.

Od 1. augusta 2024 na zoznam hradených liekov pribudne:
✅ #Hemlibra: obsahuje účinnú látku emicizumab. Pre liek bola schválená ďalšia indikácia – liečba ťažkej hemofílie A (vrodený nedostatok faktora VIII) bez inhibítora faktora VIII. Ide o injekčný roztok.
✅ #Kimmtrak: obsahuje účinnú látku tebentafusp. Pre liek bola schválená indikácia liečby uveálneho melanómu. Ide o infúzny roztok.
✅ #Trodelvy: obsahuje účinnú látku sacituzumab govitekan. Pre liek bola schválená indikácia liečby karcinómu prsníka. Ide o infúzny roztok.
✅ #Vyvgart: obsahuje účinnú látku efgartigimod alfa. Pre liek bola schválená indikácia liečby dospelých pacientov s generalizovanou myasteniou gravis. Je to infúzny roztok.
✅ #Vyepti: obsahuje účinnú látku eptinezumab. Pre liek bola schválená indikácia liečby migrény u dospelých pacientov. Ide o infúzny roztok.

Od januára 2024 sa do zoznamu kategorizovaných liekov zaradilo už vyše 180 liekov. Patria medzi ne generické/biosimilárne lieky, inovatívne lieky aj lieky so statusom „orphan drugs“, ktoré sú určené na zriedkavé ochorenia. Zoznam kategorizovaných liekov je aktualizovaný a doplnený každý mesiac.

#zdravotnictvoZdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR