Skip to content
Menu
Zalejte tým svoje ľalie. Budú kvitnúť celé leto
publikované: 24 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Zalejte tým svoje ľalie. Budú kvitnúť celé leto

24.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív shutterstock/VitCOM Photo).

Ľalie sú veľmi obľúbené a pestujú sa v mnohých záhradách. Potešia svojím majestátnym vzhľadom. Starostlivosť o ne si však vyžaduje určité úsilie. Navyše, ak chceme, aby ľalie kvitli dlho a bohato, musíme si na ich zálievku pripraviť vlastné hnojivo. Skontrolujte, ako to urobiť.

Ako sa starať o ľalie, aby krásne kvitli?
Foto: súkromný archív shutterstock/VitCOM Photo

Ľalie potrebujú našu starostlivosť, ak chceme, aby vyzerali krásne. Použitím prírodného kondicionéra na prihnojenie ľalií ich dokážeme veľkolepo rozkvitnúť od júna do konca augusta. Navyše príprava tohto domáceho hnojiva na zalievanie kvetov nie je náročná. Vysvetľujeme, ako to urobiť.

Ako sa starať o ľalie, aby krásne kvitli?

Starostlivosť o ľaliu by sme mali začať tým, že jej nájdeme vhodné miesto. Tieto rastliny potrebujú slnečné miesto, kde sa k nim lúče dostanú 6-8 hodín denne. Ľaliám sa bude dobre dariť aj v polotieni, no kvitnú menej bohato.

Okrem toho by malo byť miesto pre ľalie chránené pred vetrom, ktorý by mohol zlomiť vysoké výhonky rastlín. Dôležitá je aj pôda, do ktorej kvety vysádzame, preto by mala byť priepustná. Tiež sa oplatí pridať do pôdy piesok alebo kompost na zlepšenie odvodnenia pôdy. Dbajme aj na to, aby bol substrát bohatý na živiny a pH pôdy bolo medzi 6,0 a 7,0.

Samozrejme, základom pre zdravý vývoj ľalií je aj správna zálievka. Najlepšie sa im darí v miernej pôdnej vlhkosti. Nemalo by sa však namáčať, pretože príliš veľa vody môže spôsobiť hnitie cibúľ.

Ďalšou dôležitou otázkou je hnojenie ľalií. Mali by sa vykonávať na začiatku vegetačného obdobia a počas kvitnutia. Vyhnite sa však prebytku dusíka, pretože by to mohlo povzbudiť rastlinu k tvorbe listov na úkor kvetov.

Pri starostlivosti o ľalie by sme sa mali postarať aj o odstraňovanie buriny. Je to dôležité, pretože môžu súťažiť s kvetmi o vodu a živiny. Pôdu okolo rastlín sa oplatí mulčovať, čo obmedzí rast buriny a pomôže udržať dostatočnú vlhkosť pôdy.

Po vyblednutí ľalií odstráňte iba zvädnuté súkvetia, stonky a listy nechajte prirodzene zožltnúť. Vďaka tomu budú cibuľky schopné akumulovať energiu potrebnú na prežitie zimy.

Ako zalievať ľalie, aby kvitli? Tento prírodný kondicionér je spoľahlivý

Na hnojenie môžeme použiť svojpomocne pripravené prírodné hnojivo pre ľalie. Jeho výroba nie je náročná a vďaka pravidelnému používaniu budú naše ľalie bohato kvitnúť po dlhú dobu.

Stačí nám nazbierať 1 kg čerstvej žihľavy. Potom ich vložíme do veľkej nádoby a zalejeme 10 litrami vody. Zmes umiestnite na teplé a zatienené miesto a nechajte tam 1-2 týždne.

Po fermentácii sceďte prírodnú ľaliovú živinu a pred použitím ju zrieďte v pomere 1:10. Počas vegetácie môžeme každé 2-3 týždne prihnojovať žihľavovou kašou.

Žihľavové hnojivo spôsobí, že ľalie bohato zakvitnú.
Foto: shutterstock/Martina Unbehauen

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Málokto tomu venuje pozornosť. Preto rododendron nekvitne

Ošetrujte svoje črepníkové kvety týmto čajom. Nakoniec začnú zdravo rásť a kvitnúť

The post Zalejte tým svoje ľalie. Budú kvitnúť celé leto appeared first on Vášeň v tebe.