Skip to content
Menu
Záhradkár prezradil, ako si doma rýchlo vypestovať bylinky. „Je to ako mini skleník.“
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Záhradkár prezradil, ako si doma rýchlo vypestovať bylinky. „Je to ako mini skleník.“

02.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/photolinc tiktok.com/@simonakeroydgardener).

Každý, kto niekedy skúšal pestovať si vlastné bylinky doma, vie, že to nie je vždy jednoduché. Populárny záhradník však prezradil spôsob, ako ich prinútiť rýchlo rásť a byť veľmi bujné. Stačí použiť veľkú plastovú fľašu, napr. z mlieka „Funguje ako mini skleník,“ vysvetľuje špecialista.

Záhradník prezradil, ako rýchlo vypestovať bylinky.
Foto: shutterstock/photolinc tiktok.com/@simonakeroydgardener

Pestovanie vlastných rastlín – či už zeleniny, ovocia alebo byliniek – je pre mnohých zábavou. Navyše, ak je úroda bohatá, môže to byť aj významná úspora, pretože niektoré produkty už nie je potrebné kupovať v obchode. Ich pestovanie však nie je vždy taká jednoduchá záležitosť. Niekedy musíte tvrdo pracovať a čeliť zlyhaniam (najmä v počiatočnom štádiu záujmu o záhradníctvo).

Záhradník Simon Akeroyd má však cenné rady pre ľudí, ktorí to skúšajú v tejto oblasti. Ochotne ich zdieľa na svojom profile TikTok. V jednom z videí ukázal, ako dosiahnuť, aby bylinky rástli veľmi rýchlo.

Záhradník prezradil, ako rýchlo vypestovať bylinky. „Funguje to ako malý skleník.“

Budete potrebovať veľkú plastovú fľašu, napr. z mlieka. Najprv urobíme v spodnej časti niekoľko otvorov. Potom ju na troch miestach prerežeme, ako ukazuje záhradkár na videu. Dôležité je neprerezať ju úplne na polovicu. Na dno fľaše nasypte substrát bez rašeliny a pridajte semienka vybraných byliniek. Umiestnite ju na slnečné miesto, napr. na parapet a každých pár dní zalejte.

Dôležité je pestovať bylinky pod krytom. To je dôvod, prečo by sa fľaša nemala rozrezať úplne na polovicu. Jeho vrchná časť je určená na zakrytie substrátu, v ktorom rastliny klíčia. Záhradník vysvetľuje, že fľaša funguje ako malý skleník, ktorý udržuje teplo. Vďaka tomu budú bylinky rásť rýchlejšie. Ako dôkaz ukázal bujnú petržlenovú vňať, ktorá potrebovala na rast len ​​dva týždne.

@simonakeroydgardener In a rush to grow herbs? Growing herbs in #recycled milk cartons is the quickest method of growing herbs. The cartons act like mini greenhouses. I’ve grown parsley, basil, corriander and Russian taragon this week. Remember to make drainage holes in the bottom. #reuse #miniherbgarden #herbgarden #growyourown ♬ Flowers – Miley Cyrus

Kto je Simon Akeroyd?

Je to britský záhradník s dlhoročnými skúsenosťami v tomto odvetví. Napísal viac ako 30 kníh na rôzne témy z oblasti záhradníctva: záhradný dizajn, kompostovanie, okrasné rastliny a kuchynské záhradníctvo. Pravidelne píše do celoštátnych novín a časopisov a vystupoval v rôznych televíznych záhradníckych programoch. S časopisom „Grow Your Own“ spolupracoval 15 rokov. Bol tiež záhradníckym konzultantom, scenáristom a producentom pre BBC.

Simon Akeroyd tiež pracoval ako hlavný záhradník v National Trust (britská organizácia zaoberajúca sa ochranou pamiatok a prírody v Anglicku, Walese a Severnom Írsku) a Royal Horticultural Society.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Záhradkár ukázal, ako si doma vypestovať maliny. Vezmite krabičku a papierovú utierku. „epické“

Vyberiem z chladničky a zalejem paradajky. Nikdy neboli také veľké a červené. Všetci závidia

The post Záhradkár prezradil, ako si doma rýchlo vypestovať bylinky. „Je to ako mini skleník.“ appeared first on Vášeň v tebe.