Skip to content
Menu
Vykonajte jednoduchý postup. Nápadná rastlina bude kvitnúť dvakrát za sezónu
publikované: 4 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Vykonajte jednoduchý postup. Nápadná rastlina bude kvitnúť dvakrát za sezónu

4.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alex Manders).

Jarmanka je v záhrade skutočnou hviezdou. Jej nápadné kvety zdobia pozemky v júni a júli, ale je veľká pravdepodobnosť, že koncom leta kvitnutie zopakuje. Ako jej k tomu pomôžete? Pestovanie jarmanky nie je zložité a prinesie praktické výhody. Na jednej strane rastlina priťahuje do záhrady užitočný hmyz, na druhej strane odradí aj tie najhladnejšie slimáky. Zistite viac o tomto pôvabnom druhu.

Jarmanka je nezvyčajná záhradná ozdoba.
Foto: shutterstock/Alex Manders

Ako vyzerá jarmanka?

Jarmanka je vytrvalá rastlina, ktorá je odolná voči chorobám a dobre znáša aj zimné podmienky. Iba mladé druhy – v prvom roku po výsadbe – vyžadujú prikrytie, ktoré ich ochráni pred nízkymi teplotami. Hlavným dôvodom, prečo sa rozhodnúť pre pestovanie jarmanky v záhrade, je jej atraktívny vzhľad.

Trvalka dosahuje maximálnu výšku 70 až 90 centimetrov. Vyznačuje sa zelenými, dlaňovitými listami so zúbkovanými okrajmi. Zvyčajne tvoria husté trsy, ktoré vyzerajú veľmi malebne, najmä v záhradách v rustikálnom štýle. Je však čas prejsť na kvitnutie. Na vrcholoch tuhých stoniek vytvára jarmanka nádherné kvety v bielej, ružovej, červenej alebo fialovej farbe. Farba závisí od konkrétnej odrody. Latinský názov rastliny – Astrantia – pochádza z latinského slova aster, ktoré v preklade znamená hviezda. Nie je to náhoda – kvety majú tvar oku lahodiacich hviezd.

Pestovanie jarmanky v záhrade má mnoho výhod

Vyzerá veľmi dekoratívne, ale to nie je jediná výhoda tejto rastliny. Kvety sú pokladnicou nektáru, takže jarmanka láka včely a motýle. Možno ju považovať za pôdopokryvnú rastlinu, ktorá krásne vyplní priestory, o ktorých záhradník nemal ani tušenia, a zároveň bráni nadmernému zahrievaniu holej pôdy.

Okrem toho je jarmanka rastlina odpudzujúca slimáky. Mäkkýše sa jej vyhýbajú kvôli jej voňavým látkam a drsným listom. Je dobré vysádzať jarmanku pozdĺž okrajov zeleninových záhonov alebo vedľa okrasných rastlín, ktoré sa často stávajú obeťou nenásytných škodcov, ako je napríklad hosta. Platí to o to viac, že rastlina má rada vlhké a tienisté polohy a v takýchto zákutiach sa slimáky najradšej živia.

Jarmanka sa môže pestovať aj v kvetináčoch na balkóne alebo terasách.
Foto: shutterstock/Alex Manders

Z rozvinutých kvetov možno vytvoriť dekoratívne kytice. Sú vhodné na sušenie, zachovávajú si peknú farbu.

Krásne vyzerajúce, ľahko rastúce

Rastlina nemá prehnané nároky a možno ju nájsť voľne rastúcu na lúkach, poliach alebo pri vodných plochách. Pre záhradkárov nepredstavuje príliš veľa práce, o čom sa možno presvedčiť pri skúmaní nárokov jarmanky v záhrade.

Najlepšie sa jej darí na polotienistých miestach. Je pravda, že zvládne aj slnko, ale v takýchto podmienkach bude potrebovať častú zálievku. Jarmanka by mala rásť na mieste chránenom pred vetrom.

Pôda pre jarmanku by mala byť humusovitá, úrodná a priepustná. Hoci má rastlina rada vlahu, zle reaguje na stálu stagnáciu vody, preto pre ňu nie sú vhodné ťažké a ílovité pôdy. Možno ju vysádzať do zásaditej alebo neutrálnej pôdy.

S hnojením jarmanky nebude problém. Rastlina nepotrebuje intenzívnu výživu. Odporúča sa používať organické alebo minerálne hnojivá, ktoré sa skladajú najmä z draslíka a fosforu. Nadbytok dusíka spôsobí vyblednutie kvetov.

Urobte jednu vec. Jarmanka opäť rozkvitne

Niekedy možno kvety obdivovať už koncom mája. Hlavné obdobie kvitnutia je však v júni a júli. To však neznamená definitívnu rozlúčku s ozdobnými lístkami. Tento druh môže prekvapiť opakovaným kvitnutím na konci leta.

Stačí odrezať kvitnúce kvety skôr, ako stihnú vypučať a zasiať semená. Toto ošetrenie má ešte jednu výhodu. Obmedzuje hojné samovýsevy jarmanky, ktorá by sa bez záhradníckej kontroly mohla stať inváznou rastlinou.

Jarmanka vyzerá krásne napríklad na pozadí živého plotu.
Foto: shutterstock/Alex Manders

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Táto kvetina odoženie slimáky, roztočce a kliešte a navyše ozdobí vašu záhradu. Neodkladajte výsadbu

Vôňa pripomína citróny. Nenápadná rastlina je ako štít proti kliešťom a slimákom

The post Vykonajte jednoduchý postup. Nápadná rastlina bude kvitnúť dvakrát za sezónu appeared first on Vášeň v tebe.