Skip to content
Menu
Vonku je horúco a vy máte husiu kožu? Je to znepokojujúce znamenie. Dávajte si pozor
publikované: 8 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Vonku je horúco a vy máte husiu kožu? Je to znepokojujúce znamenie. Dávajte si pozor

8.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Erwin Weber).

Husia koža je nám všetkým veľmi dobre známa. Objavuje sa na pokožke ako reakcia na chlad alebo pri prežívaní veľmi silných emócií. Niekedy sa však objavuje aj spontánne počas horúceho počasia. Čo to znamená? Je to signál, ktorý nemožno podceňovať.

Niekedy sa však objavuje aj spontánne počas horúceho počasia. Čo to znamená?
Foto: shutterstock/Erwin Weber

Je to výsledok kontrakcie svalov nachádzajúcich sa na báze vlasového folikulu. Keď sa to stane, chĺpky na tele sa príslovečne „postavia na nohy“ a naša pokožka klamlivo pripomína kožu ošklbanej husi. Keď sa objaví počas letných horúčav, mali by sme mu venovať mimoriadnu pozornosť, pretože môže byť znepokojujúcim signálom, že sa s naším organizmom deje niečo zlé.

Husia koža počas horúceho dňa? To je znepokojujúci príznak

Husia koža, ktorá sa objavuje počas horúceho počasia, je znakom toho, že sa naše telo začína prehrievať a môže byť jedným z prvých príznakov takzvaného vyčerpania z tepla, ktoré je priamym dôsledkom prehriatia organizmu. Stojí za zmienku, že vyčerpanie z tepla predchádza úpalu, preto by sme ho nemali ignorovať. Okrem husej kože sa vyčerpanie z tepla vyznačuje aj závratmi, nevoľnosťou, únavou, zrýchleným pulzom a studenými vlnami. Čo by ste mali robiť, ak u seba spozorujete takéto príznaky?

Husia koža pri vysokých teplotách. Ako reagovať?

Najdôležitejšie je ukryť sa na tienistom mieste a znížiť telesnú teplotu. K ochladeniu tela pomôžu napríklad kocky ľadu, ktoré si môžete dať do podpazušia a do slabín. Ak sa okrem husej kože objavia aj príznaky ako závraty, dezorientácia a nevoľnosť, treba okamžite vyhľadať lekára.

Počas horúčav je dôležité nezabúdať na dostatočnú hydratáciu, chodiť von s klobúkom na hlave, odpočívať a vyhýbať sa intenzívnemu cvičeniu počas najhorúcejších častí dňa.
Foto: shutterstock/Opat Suvi

Počas horúčav je dôležité nezabúdať na dostatočnú hydratáciu, chodiť von s klobúkom na hlave, odpočívať a vyhýbať sa intenzívnemu cvičeniu počas najhorúcejších častí dňa. Pri horúčavách sa tiež neodporúča konzumácia alkoholických nápojov a nápojov s vysokým obsahom kofeínu a cukru. Počas horúcich dní, keď sa veľa potíme, strácame aj viac elektrolytov, preto by sme pri pití vody nemali zabúdať na ich doplnenie. Na tento účel môžete siahnuť po hotových izotonických nápojoch alebo elektrolytoch v prášku, ktoré sa rozpustia vo vode.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Páli vás pokožka po opaľovaní? Vyskúšajte domáce prostriedky na spálenie od slnka

Upokojuje vás a uľahčuje zaspávanie. Šálka denne stačí na to, aby ste spali ako dieťa

The post Vonku je horúco a vy máte husiu kožu? Je to znepokojujúce znamenie. Dávajte si pozor appeared first on Vášeň v tebe.