Skip to content
Menu
Voda z hrnca už nikdy nevykypí. Stačí ním vymastiť hrniec. Vytvoríte „hrádzu“, cez ktorú sa nedá preniknúť
publikované: 5 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Voda z hrnca už nikdy nevykypí. Stačí ním vymastiť hrniec. Vytvoríte „hrádzu“, cez ktorú sa nedá preniknúť

5.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gorloff-KV).

Varenie si naozaj vyžaduje pozornosť. V jednej chvíli umývate riad a v druhej bežíte k vodou nasiaknutej varnej doske. Čo môžete urobiť, aby voda nevykypela? Istý používateľ internetu odhalil šikovný trik.

Čo môžete urobiť, aby voda nevykypela?
Foto: shutterstock/Gorloff-KV

Pri varení nie je ťažké skĺznuť. Chvíľka nepozornosti môže skončiť skutočnou katastrofou v podobe zaplaveného sporáka, čo si vyžaduje dodatočné čistenie. Najčastejšie sa to stáva pri príprave zemiakov, cestovín, polievok alebo kaší. Vykypenie vody z hrnca sa dá odstrániť jednoduchým spôsobom.

Ako zabrániť tomu, aby voda vykypela? Trik, ktorý zabráni vyliatiu vody na sporák

Oplatí sa naučiť starý kuchynský trik, ktorý zabráni vykypeniu vriacej vody na varnú dosku. Navyše môže pomôcť oddialiť nečakaný neporiadok v kuchyni. Leanne Neilandová tvrdí, že všetko, čo potrebujete, je olej. Internetová používateľka pôsobí na Instagrame ako @home.with.leanne. V jednom zo svojich videí sa delí o trik, ktorý zabráni vykypeniu vody.

Okraje hrnca jednoducho vymastite trochou masla, oleja alebo iného tuku. Toto by sa malo urobiť pred varením. Olej zostane na vrchu a vytvorí hrádzu, ktorá naruší povrchové napätie a pomôže bublinkám prasknúť.

Čo sa dá urobiť, aby hrniec nevykypel? Pomôže drevená lyžica

Položte lyžicu pozdĺžne v ležiacej polohe po obvode otvoreného hrnca a ona bude vytláčať bubliny.
Foto: shutterstock/Levent Konuk

Ak na hrniec s vriacou vodou položíte drevenú lyžicu, voda nevykypí. Môže sa to zdať hlúpe, ale hlavne to funguje a je to účinné. Túto metódu používali už naše babičky. Položte lyžicu pozdĺžne v ležiacej polohe po obvode otvoreného hrnca a ona bude vytláčať bubliny. Táto metóda bude fungovať dovtedy, kým neznížite teplotu. Drevo má hydrofóbny účinok na už aj tak nestabilné bubliny. To má za následok ich destabilizáciu a brzdí ich rast. Po druhé, varecha má nižšiu teplotu ako voda a bublinky, takže keď sa bublinky stretnú s varechou, para kondenzuje späť do vody.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zlaté pravidlá varenia. Vyhnite sa zbytočnému postávaniu pri hrncoch

Trik s vidličkou a mikrovlnkou používam už roky. Už nestrácam čas varením zemiakov

The post Voda z hrnca už nikdy nevykypí. Stačí ním vymastiť hrniec. Vytvoríte „hrádzu“, cez ktorú sa nedá preniknúť appeared first on Vášeň v tebe.