Skip to content
Menu
V Taliansku počet detí hospitalizovaných s čiernym kašľom stúpol o 800 percent
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
V Taliansku počet detí hospitalizovaných s čiernym kašľom stúpol o 800 percent

Tri úmrtia si od začiatku roka vyžiadala epidémia čierneho kašľa v Taliansku, ktorá postihuje najmä nezaočkovaných novorodencov a deti. Od začiatku roka stúpol počet osôb hospitalizovaných s čiernym kašľom v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2023 až o 800 percent, uviedla vo štvrtok Talianska pediatrická spoločnosť (SIP). Informuje o tom agentúra ANSA.

Podľa SIP bolo od januára v Taliansku s čiernym kašľom hospitalizovaných 110 osôb, intenzívna starostlivosť bola potrebná vo viac než 15 prípadoch.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) tento mesiac informovalo o takmer 60-tisíc prípadoch čierneho kašľa od začiatku roka 2023 do apríla 2024, čo predstavuje desaťnásobný nárast v porovnaní s rokmi 2021 a 2022.

Čierny kašeľ trápi Európu, stovky prípadov hlásia aj u nás. Máme na toto ochorenie dostatok vakcín?

Čierny kašeľ (tiež divý kašeľ alebo pertussis) je vysoko infekčná choroba. Spôsobuje ju baktéria Bordetella pertussis a postihuje dýchacie cesty a pľúca, uvádza Európsky informačný portál o očkovaní.

“Pri boji proti epidémii čierneho kašľa musíme mať na pamäti potenciálne ohrozené životy, najmä životy našich detí,” vyhlásila riaditeľa ECDC Andrea Ammonová.

“Vakcíny proti čiernemu kašľu sú preukázateľne bezpečné a účinné. Každý krok, ktorý dnes podnikneme, ovplyvní zdravie v budúcnosti. Ako rodičia a verejní zdravotníci zodpovedáme za ochranu najzraniteľnejšej skupiny pred smrtiacimi následkami tejto choroby,” dodala.

Zdroj: HN