Skip to content
Menu
V prípade, že Ukrajina padne, neexistuje žiaden plán B. Tvrdí estónska premiérka Kallasová
Aktuálne
publikované: 1 júna, 2024
Menej ako minútu min.
V prípade, že Ukrajina padne, neexistuje žiaden plán B. Tvrdí estónska premiérka Kallasová
Aktuálne

1.6.2024 (SITA.sk) – Estónska premiérka Kaja Kallasová tvrdí, že ak Ukrajina nevyhrá vojnu proti Rusku, bude to negatívny signál pre Pobaltie. Ako povedala v rozhovore pre spravodajskú televíziu BBC, ruský vodca Vladimir Putin obráti svoju pozornosť na Pobaltie a bude sa snažiť získať tamojšie krajiny vrátane Estónska späť pod kontrolu Moskvy.

Aby pomohla odvrátiť túto možnosť, estónska vláda naliala peniaze a zbrane do ukrajinského vojnového úsilia a darovala Kyjevu viac ako 1 % svojho HDP. „Keby to urobila každá krajina NATO, Ukrajina by vyhrala,“ povedala Kallasová.

Neexistuje žiaden plán B

Na otázku, aký je plán B v podaní Estónska, ak Ukrajina túto vojnu prehrá a ruská invázia nakoniec uspeje, odvetila: „Nemáme plán B na ruské víťazstvo, pretože potom by sme sa prestali zameriavať na plán A. Nemali by sme podľahnúť pesimizmu. Víťazstvo na Ukrajine nie je len o území. Ak Ukrajina vstúpi do NATO, aj keď bez nejakého územia, potom je to víťazstvo, pretože bude pod záštitou NATO.“

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Kaja Kallasová je kontroverzná postava. Nie je prvou národnou líderkou, ktorá je populárnejšia mimo svojej krajiny ako doma. Narodila sa ako sovietska občianka a jej matka a stará mama boli násilne deportované na Sibír. Teraz má 46 rokov a od roku 2021 je predsedníčkou vlády a patrí k najsilnejším hlasom v NATO, pokiaľ ide o otupenie ambícií Kremľa v Európe.

Zatiahnutie západu do konfliktu

To niektorých v Bielom dome vystrašilo, že riskuje zatiahnutie Západu do priameho konfliktu s Moskvou. Mnohí Estónci sú tiež menej spokojní so zvýšením daní, ktoré má pokryť príspevok Estónska k obrane Ukrajiny. Kallasová je však neoblomná a neúnavne poukazuje na existenčnú hrozbu zo strany agresívneho Ruska.

„Rusko chce v našich spoločnostiach zasiať strach,“ povedala Kallasová a poukázala na to, že „v mnohých častiach EÚ vidíme rôzne hybridné útoky“. „Hybridné útoky“ sú nepriateľské akcie, o ktorých existuje podozrenie, že ich vykonal protivník, akým je Rusko, no sú ťažko dokázateľné a škody môžu byť rozsiahle.

Bombové hrozby na školách

Príkladom toho boli záhadné explózie, ktoré vyhodili do vzduchu plynovody Nordstream, či nedávne rušenie GPS signálov, ktoré dočasne pozastavili lety v oblasti Baltského mora.

Estónska národná bezpečnostná služba zasa vo svojej najnovšej výročnej správe popisuje prípady z minulej jesene, aké sa nedávno udiali aj na Slovensku, keď stovkám škôl v Estónsku a ďalších pobaltských štátoch boli zaslané poslali e-maily s tvrdením, že v školských budovách boli umiestnené bomby.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

„Takéto hrozby,“ uvádza sa v správe, „sú zamerané na vytváranie psychologického a emocionálneho napätia tým, že sa zameriavajú na najzraniteľnejšie osoby – ohrozujú bezpečnosť detí“.

Viac k témam: Estónska premiérka, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – V prípade, že Ukrajina padne, neexistuje žiaden plán B. Tvrdí estónska premiérka Kallasová © SITA Všetky práva vyhradené.