Skip to content
Menu
Už žiadne červivé slivky. Vyberte si jednu rastlinu a vyrobte si domáci postrek
publikované: 10 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Už žiadne červivé slivky. Vyberte si jednu rastlinu a vyrobte si domáci postrek

10.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mahirov9).

Mnohí záhradkári považujú prasličku roľnú za nežiaducu burinu, ktorá sa v záhrade šíri bez pozvania. Často bráni zdravému rastu iných rastlín, pretože im berie svetlo alebo živiny. Odborníci však upozorňujú, že túto rastlinu netreba odpisovať. Zozbierané zásoby použite na prípravu postreku na slivky napadnuté hmyzom.

Aký postrek použiť na slivky, aby neboli červivé?
Foto: shutterstock/Mahirov9

Ako pripraviť postrek z prasličky?

Sadovníci, ktorí pestujú slivky už roky, sa spoliehajú nielen na chemické prípravky, ale aj na prírodne pripravené prípravky. Jedným z nich je postrek na báze prasličky roľnej. Rastlina sa prirodzene vyskytuje na poliach a vlhkých lúkach a šíri sa aj v záhradách, na svahoch a v blízkosti železničných násypov. Ak sa rozhodnete použiť takýto odvar na samopestovateľské slivky, snažte sa vybrať rastlinu, ktorá rastie mimo často používaných ciest, chodníkov, tovární alebo inej mestskej zástavby.

Pri príprave prípravku je dôležité dodržiavať pravidlo, ktoré hovorí, že na každý liter vody pripadá 100 g zozbieranej prasličky roľnej. Celé úsilie teda spočíva v tom, že rastlinu nazbierate, vložíte ju do vedra alebo suda a zalejete vodou. Teraz už stačí len odložiť ingrediencie na tmavé miesto na 24 hodín. Po uplynutí stanovenej doby nalejte odvar do fľaše s rozprašovačom a postriekajte slivky. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča postup opakovať každých 14 dní.

Postrek z prasličky roľnej má fungicídny účinok.
Foto: shutterstock/Lipatova Maryna

Účinok postreku prasličky na slivky

Najväčším bohatstvom prasličky je prítomnosť oxidu kremičitého, presnejšie kyseliny kremičitej. Práve táto látka je zodpovedná za rýchlejšiu likvidáciu červov, hmyzu a iných votrelcov napádajúcich slivky rastúce v záhrade. Má tiež fungicídny účinok a odstraňuje prvé príznaky nebezpečných chorôb. Okrem pôsobenia na podporu eliminácie hrozieb pre stromy produkujúce zrelé slivky je postrek z prasličky silnou výživnou látkou.

Vlastnosti postreku z prasličky

V jeho zložení nechýba okrem iného zinok, draslík, vápnik alebo flavonoidy. Kombináciou takejto zmesi vzniká odvar, ktorý zvyšuje prirodzenú odolnosť sliviek voči nepriaznivým podmienkam a zároveň podporuje ich zdravý rast. Už pri prvom zbere si všimnete, že zlepšuje chuť a šťavnatosť dobrých plodov sliviek. Záhradníci zdôrazňujú, že prasličku sa oplatí zaradiť aj do starostlivosti o poškodené časti rastliny. Ochráni ju to pred patogénmi a náhlym environmentálnym stresom spôsobeným napr:

náhle výkyvy teplôt,

prudké zmeny počasia,

dlhotrvajúce a silné dažde,

mučivé sucho.

Postrek z prasličky zlepšuje chuť a šťavnatosť plodov.
Foto: pixabay/congerdesign

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prelisujte do vody a postriekajte červivú slivku. Zbavíte sa tak neželaných nájomníkov zo stromu

Čo možno urobiť, aby slivky neboli červivé? Tento postrek spôsobí, že červy budú húfne utekať

The post Už žiadne červivé slivky. Vyberte si jednu rastlinu a vyrobte si domáci postrek appeared first on Vášeň v tebe.