Skip to content
Menu
Už roky sadím zeler len týmto spôsobom. Susedia mi závidia
publikované: 1 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Už roky sadím zeler len týmto spôsobom. Susedia mi závidia

1.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/yuris).

Zaujíma vás, ako zasadiť zeler, aby bol veľký? Takúto úrodu vám bude každý závidieť. Stačí, ak zavediete niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré vašej zelenine poskytnú ideálne podmienky na rast.

Ako zasadiť zeler, aby bol veľký?
Foto: shutterstock/yuris

Zeler je jednou zo zeleniny, ktorá si rok čo rok nachádza svoje miesto vo vašich zeleninových záhradách. Jeho pestovanie je jednoduché, ak dodržíte niekoľko základných pravidiel, ktorým sa dnes budeme venovať podrobnejšie.

Ako zasadiť zeler, aby rástol bujne? Dávajte pozor na to, čo dávate do zeme

Zeler môžete vysievať priamo do zeme, ale najlepšie výsledky dosiahnete, ak si pripravíte sadenice vopred. Semená tejto zeleniny by sa mali umiestniť do nádob so zeminou v teplej miestnosti už vo februári alebo v marci a hotové sadenice by sa mali preniesť do pôdy v máji. Rastliny tak získajú viac času na rast, čoho výsledkom sú väčšie a zdravšie korene.

Zeler sa oplatí vysievať už vo februári alebo v marci.
Foto: shutterstock.com/sophiecat

Ako hlboko sadiť zeler? Na technike záleží

Pri príprave na výsadbu sadeníc v záhrade je dobré sa najprv správne postarať o pôdu. Začnite tým, že ju hlboko prekopete a odstránite burinu. Potom pridajte prírodné hnojivo, aby ste pôdu obohatili o živiny. Sadenice tejto zeleniny umiestnite do hĺbky 1 – 2 cm hlbšie, ako rástli v kvetináčoch, potom ich zasypte zeminou a dobre zalejte. Pritom dodržiavajte rozostupy 30 cm medzi rastlinami a približne 40 cm medzi riadkami. Výsledkom tohto umiestnenia bude bujná úroda.

Ktoré susedstvo zeleru bude najlepšie? Tieto rastliny sa oplatí vysádzať v blízkosti

Nie každá rastlina sa dobre znáša so zelerom, pretože niektoré s ním môžu súperiť o živiny a svetlo. Patria medzi ne napríklad zemiaky, mrkva, petržlen a paštrnák. Oplatí sa však vsadiť na zeleninu, ktorá sa bude navzájom podporovať. Výbornými spoločníkmi sú: cesnak, pór alebo kapusta.

Popri zeleru sa oplatí vysadiť cesnak.
Foto: shutterstock/sdrug07

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Z koreňa zeleru vyrastie veľká hľuza. Stačí dodržiavať toto pravidlo výsadby

Čo môžete urobiť, aby zeler vyrástol do koreňa? Budete zbierať obrovské hlavy, ale buďte opatrní

The post Už roky sadím zeler len týmto spôsobom. Susedia mi závidia appeared first on Vášeň v tebe.