Skip to content
Menu
USA rozmiestnia v Nemecku hypersonické zbrane a rakety dlhého doletu. Prišla ruská odpoveď
publikované: 11 júla, 2024
Menej ako minútu min.
USA rozmiestnia v Nemecku hypersonické zbrane a rakety dlhého doletu. Prišla ruská odpoveď

Keďže samit NATO je kľúčovou politickou udalosťou vo Washingtone, posledné dni sa vyznačovali intenzívnou politickou a diplomatickou aktivitou, najmä v kontexte bilaterálnych vzťahov USA s ich spojencami. Jednou z najdôležitejších udalostí bolo stretnutie prezidenta Joea Bidena s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Na oficiálnej stránke Bieleho domu bolo zverejnené spoločné americko-nemecké vyhlásenie oznamujúce začiatok rozmiestňovania raketových zbraní dlhého doletu na nemeckej pôde od roku 2026.

Plánuje sa, že zoznam rozmiestnených zbraní bude zahŕňať rakety SM-6, riadené rakety Tomahawk a vyvíjanú hypersonickú zbraň, ktorá bude mať výrazne väčší dosah v porovnaní so súčasnou pozemnou palebnou silou v Európe.

Reakcia Moskvy na seba nenechala dlho čakať. Vo štvrtok 11. júla na túto tému vystúpil námestník ministra zahraničných vecí Ruska a jeden z najvplyvnejších ruských diplomatov vôbec Sergej Rjabkov. Povedal, že Rusko už pripravuje vojenskú odpoveď na americké plány na rozmiestnenie rakiet dlhého doletu v Nemecku.

Zdôraznil, že Moskva „mala opäť raz pravdu, keď pred niekoľkými rokmi informovala, že Spojené štáty sa pripravujú na prispôsobenie práve týchto systémov na použitiie na pozemné ciele“. “Američania to potom všetko popreli, čo nie je prekvapujúce… Povaha našej odpovede bude určená pokojným a profesionálnym spôsobom. Armáda už túto správu prijala a zohľadnila. Samozrejme, rozoberieme, o ktorých konkrétnych systémoch hovoríme. Bez nervov, bez emócií vyvodíme predovšetkým vojenskú odpoveď na túto novú hrozbu.“

Vysoký ruský diplomat nespresnil, aká bude vojenská odpoveď, no z rýchlej reakcie a tónu jeho vyhlásenia je zrejmé, že Moskva vníma spomínané oznámenia Washingtonu a Berlína ako hrozbu pre ruskú národnú bezpečnosť.

Príspevok USA rozmiestnia v Nemecku hypersonické zbrane a rakety dlhého doletu. Prišla ruská odpoveď je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.