Skip to content
Menu
Uplynulo desať rokov od vloženia definície manželstva do Ústavy SR, Figeľovu iniciatívu vtedy podporil aj Smer-SD
Aktuálne
publikované: 4 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Uplynulo desať rokov od vloženia definície manželstva do Ústavy SR, Figeľovu iniciatívu vtedy podporil aj Smer-SD
Aktuálne

4.6.2024 (SITA.sk) – V utorok uplynulo desať rokov od prijatia novely Ústavy SR, ktorou sa do ústavy vložila definícia manželstva ako jedinečného zväzku medzi mužom a ženou. Okrem toho boli uplatnené dôležité zmeny v systéme slovenského súdnictva.

Iniciatívu KDH pod vedením Jána Figeľa podporila vtedy aj strana Smer-SD pod vedením Roberta Fica, čo viedlo k odhlasovaniu legislatívneho návrhu 102 poslancami. Podľa Figeľa je nevyhnutné, aby sudcovia pri právnych sporoch a podnetoch poznali úmysel a argumenty ústavodarcu.

„Chcem zdôrazniť, že ľudia sú si podľa ústavy rovní. Vyplýva to z dôstojnosti každého človeka. Zároveň však ústava stanovuje, že manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou. Ak je teda predložená otázka právneho postavenia rovnakopohlavných dvojíc, tie nemožno porovnávať s manželstvom, ktoré je priamo ústavodarcom vyňaté z porovnávania ako jedinečné,’“ uviedol Figeľ v liste adresovanom sudcom ÚS SR.

Ján Figeľ, bývalý podpredseda NR SR, vydal pri príležitosti spomínaného výročia knihu “Ochrana manželstva v Ústave Slovenskej republiky”. Figeľ v nej vyjadruje nádej, že pri posudzovaní ústavného súladu zákonov o rodine, Občianskeho zákonníka a zákonov o sociálnom poistení a peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, bude ústavný súd plne rešpektovať trojdelenie štátnej moci, ako to definuje slovenská ústava.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Manželstvo, Premiér Slovenskej republiky, Ústava SR
Zdroj: SITA.sk – Uplynulo desať rokov od vloženia definície manželstva do Ústavy SR, Figeľovu iniciatívu vtedy podporil aj Smer-SD © SITA Všetky práva vyhradené.