Skip to content
Menu
Uhorka odkvitla, ale neplodí? Pravdepodobne bola na vine jedna vec. Tu je návod, ako tomu zabrániť
publikované: 7 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Uhorka odkvitla, ale neplodí? Pravdepodobne bola na vine jedna vec. Tu je návod, ako tomu zabrániť

07.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/irkus).

Pestovanie uhoriek je jednoduché len na prvý pohľad. O zeleninu sa treba správne starať, okrem iného polievať a hnojiť. Niekedy však vaša snaha zlyhá a rastlina neprináša ovocie. Prečo uhorky niekedy kvitnú naprázdno? A dá sa to napraviť?

Prečo uhorky niekedy kvitnú naprázdno?
Foto: shutterstock/irkus

Mnohí menej i viac profesionálni pestovatelia sa čudujú, prečo uhorky kvitnú na prázdno. Odpoveď na túto otázku nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. Príčin nepriaznivého plodenia môže byť niekoľko, ale najčastejšie je to spôsobené jednou vecou. Aký je najlepší spôsob starostlivosti o vašu úrodu? Vysvetľujeme.

Prečo uhorky kvitnú na prázdno? Príčina problému nie je vždy zrejmá

Niekedy sa stane, že napriek vašej snahe vaše uhorky kvitnú, ale neplodia, t. j. nenasadia plody. Môže to byť spôsobené napríklad počasím. Dôležitú úlohu tu zohráva dostatok slnečného svetla, ako aj teplota. Ak klesne pod 13-15 stupňov Celzia, uhorky to nemusia „zvládnuť“. To isté platí aj v prípade horúceho počasia. Zelenina nemá rada ani nízke, ani vysoké teploty. Je vhodné mať to na pamäti, aby ste v prípade potreby mohli svoju úrodu primerane chrániť.

Za nedostatok plodov môže aj nesprávne zavlažovanie. V tomto prípade ide opäť o extrémne situácie, t. j. prebytok aj nedostatok vody. Výhonky uhoriek potrebujú na zdravý rast vlhký substrát. Ich koreňový systém je plytký, ale rozsiahly. To znamená, že povrch pôdy by mal byť stále mierne vlhký. Je tiež vhodné pamätať na to, aby sa počas horúceho počasia zvýšila frekvencia zavlažovania plodín. Dve dôležité rady – nezalievajte rastliny (najmä listy) a nepoužívajte pri tom studenú vodu.

Aby uhorky správne plodili, musíte im zabezpečiť vhodné podmienky.
Foto: shutterstock.com/Tatevosian Yana

Ako stimulujete uhorky k plodeniu? Máme osvedčený spôsob

Niekedy to inak nejde – musíte konať! Uhorky pestujú jednopohlavné kvety: samičie a samčie. Aby došlo k opeleniu, musí sa peľ zo samčieho kvetu dostať na samičí kvet. Absencia plodov preto môže znamenať, že samičí kvet nebol opelený včelami alebo čmeliakmi. Riešenie sa v takejto situácii ponúka samo.

Kvety uhoriek musia byť samoopelené. Ako? Ak len prenášaním peľu z jedného kvetu na druhý, napr. pomocou štetca s jemnými štetinkami. Zároveň upozorňujeme, že tento problém sa týka najmä zeleniny pestovanej pod fóliou a v skleníku, kam má hmyz obmedzený prístup. Z tohto dôvodu odporúčame presunúť rastliny na pestovanie vo voľnej pôde.

Ak máte uhorky v skleníku, presuňte ich vonku.
Foto: shutterstock/BONDART PHOTOGRAPHY

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ak ste vysadili uhorky, musíte si to zapamätať. Urobte to a dôjdu vám poháre na zaváraniny

Pestujete uhorky na balkóne? Vďaka tomu budete mať úrodu bohatú ako v záhrade

The post Uhorka odkvitla, ale neplodí? Pravdepodobne bola na vine jedna vec. Tu je návod, ako tomu zabrániť appeared first on Vášeň v tebe.