Skip to content
Menu
Trump v dnešnom procese ako svedok obhajoby nevypovedal. Súd sa blíži koncu
publikované: 21 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Trump v dnešnom procese ako svedok obhajoby nevypovedal. Súd sa blíži koncu

Advokáti obžalovaného exprezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa dnes uzavreli jeho obhajobu v newyorskom procese o údajnom falšovaní finančných dokumentov. Samotného Trumpa podľa očakávania amerických médií na výpoveď nepredvolali, posledným svedkom obhajoby bol právnik Robert Costello. Sudca v pondelok odhadol, že proces k záverečným rečiam dospeje budúci týždeň, teraz bude na programe prejednávania pokynov pre porotu.

Prvý trestný proces s exprezidentom v dejinách USA dnes pokračoval šiestym týždňom. Šéf Bieleho domu z rokov 2017 až 2021 čelí obžalobe, že sfalšoval tri desiatky finančných dokumentov s cieľom zakryť platbu pornoherečke Stephanii Cliffordovej tesne pred voľbami v roku 2016, aby utajil ich údajný románik. Ide o jednu zo štyroch obžalôb proti Trumpovi, ktorými sa súdy zaoberajú na pozadí jeho kampane za tohtoročné znovuzvolenie.

Donald Trump dnes vystúpi na výročnom stretnutí Národnej asociácie držiteľov zbraní

Trump pôvodne avizoval, že je “rozhodne” ochotný svedčiť, konečné rozhodnutie obhajcov nepredvolať ho však nie je prekvapujúce, píše portál stanice CNBC a podotýka, že svedectvo je rizikom pre každého obžalovaného v trestnom konaní, “obzvlášť pre takého, ktorý má tendenciu hovoriť náhodne a bez zábran a podrývať svoje predchádzajúce tvrdenia”.

Záverečné reči v procese sú podľa CNBC naplánované na utorok 28. mája.

Na porote potom bude posúdiť argumenty oboch strán, z ktorých ten kľúčový pre obžalobu predniesol ako svedok Michal Cohen, Trumpov bývalý advokát – Trump podľa neho riadil transakcie, pri ktorých boli podľa obžaloby sfalšované finančné záznamy.

Zatiaľ čo obhajoba uvádza, že celú schému platby Cliffordovej, známej tiež pod pseudonymom Stormy Daniels, riadil Cohen a niekdajší finančný riaditeľ firmy Trump Organization Allen Weisselberg, nie Trump sám, prokuratúra Trumpa vykresľuje ako sporivého človeka, ktorý si zakladá na prehľade o svojich peniazoch a o transakciách musel vedieť.

Trumpovi obhajcovia sa snažili dôveryhodnosť Cohena ako svedka spochybniť, pripomenuli napríklad kauzu, kedy sa Cohen priznal k klamaniu Kongresu či o niektorých nezrovnalostiach v jeho výpovedi. Argumenty mal tiež podporiť posledný svedok obhajoby Costello, ktorý s Cohenom spolupracoval.

Zdroj: HN