Skip to content
Menu
Tip na cyklovýlet: Danubiana, Trojmedzie a Kittsee
publikované: 1 júna, 2024
3 min.
Tip na cyklovýlet: Danubiana, Trojmedzie a Kittsee

BSK:

Na bicykle nasadnete pod mostom SNP a vydáte sa smer Danubiana, Rajka, Trojmedzie, Deutsch Jahrndorf, Pama a Kittsee. Dĺžka výletu je 60 kilometrov, prevýšenie do 300 metrov a potrvá vám asi 4 hodiny aj s prestávkou. Vhodné sú cestné, trekové a horské bicykle, povrch cyklotrasy je asfaltový.

Popis trasy: Bratislava – Danubiana – Rajka – Trojmedzie – Deutsch Jahrndorf – Pama – Kittsee – Bratislava

Výlet začneme spod mosta SNP a vydáme sa na trasu po červenom cyklistickom značení EuroVelo 6 smerom k Starému mostu, a budeme ďalej pokračovať po dunajskej hrádzi, popod most Apollo, Prístavný most, stále priamo po hrádzi. Prejdeme okrajom Petržalky, popri ČOV, Rusoveckom jazere až k bufetu Na obrátke. Odtiaľto sa môžeme vybrať doľava a ísť sa pozrieť na Areál vodných športov , či neďalekú Danubianu – múzeum moderného umenia.  Odtiaľto sa vrátime späť po tej istej trase k bufetu Na obrátke a budeme pokračovať doľava, po hrádzi nad derivačným kanálom až na hranicu SK/HU, kde zídeme z hrádze a po miestnej asfaltovej komunikácii prídeme až do obce Rajka.

V Rajke si môžete  prezrieť dva zaujímavé kostoly, či pekné udržiavané námestie. Na námestí odbočíme zo značenej cyklotrasy a doprava a o chvíľu prídeme na hlavnú cestu. Po nej pôjdeme cca 400 m, a odbočíme na most ponad diaľnicu. Na kruhovom objazde na moste odbočíme na smer Deutsch Jahrndorf a p novej krásnej asfaltovej ceste prídeme až k hranici s Rakúskom. Tesne pred ňou odbočíme doprava a po pár stovkách metroch prídeme na Trojmedzie.

Trojmedzie je malý nenápadný vŕšok, kde sa stretávajú hranice troch štátov – Maďarska, Rakúska a Slovenska. Je tu aj sochárske múzeum v prírode, je to i vhodné miesto na oddych. Dá sa tu občas aj vidieť Drop veľký – najťažší lietajúci vták na Slovensku. Z Trojmedzia sa vrátime späť na asfaltovú cestu a prekročíme hranicu Rakúska. Cesta nás privedie do malebnej obce Deutsch Jahrndorf, z peknými kostolíkmi a námestím. Prejdeme cez obec a pokračujeme po cyklochodníku smerom na Pamu. Po ceste sa môžeme ešte zastaviť pri peknej kaplnke neďaleko obce.

Od kaplnky pokračujeme ďalej po cyklochodníku až do obce Pama. Cez obec prechádzame po hlavnej ceste s minimálnou premávkou až na námestie. Tu odbočíme doprava a sledujeme cykloturistcké značenie, ktorá nás vyvedie z obce, prejdeme cez železnicu a na druhej strane popri nej prídeme k rozhľadni. Je z nej pekný výhľad do širokého okolia. Od rozhľadne pokračujeme po asfaltovej ceste ďalej až do pohraničnej obce Kittsee.

V Kittsee sa oplatí pozrieť  zámok Kittsee (Neues Schloss) a i Altes Schloss ( verejnosti neprístupný). Je tu aj predajňa čokolády a pekný kostol. Z Kittsee sa vyberieme po Pressburger strasse smerom k neďalekej štátnej hranici. Po prekročení rakúsko-slovenskej hranice zabočíme doľava, a asi po 1 km prídeme k vojenskému cintorínu a bunkru BS-8, ktorý sa určite oplatí vidieť. Je tu cítiť kus histórie.

Od bunkra  BS-8 sa vrátime 1 km späť zabočíme na Kopčiansku ulicu, po nej prídeme až k železničnej stanici Bratislava – Petržalka, ďalej pokračujeme po cyklotrase cez petržalské korzo až na lávku cez diaľnicu. Prejdeme cez lávku a popri oplotení Incheby prídeme až pod most SNP, kde sme náš výlet začali, a tu ho aj končíme.

Virtuálnu mapu nájdete tu

Most SNP, cyklotrasa Eurovelo

Bufet na hrádzi

Pokračovanie cyklotrasy

Rusovecké jazero

Cyklotrasa Eurovelo 6

Pozorovateľňa vtáctva, zdrž Hrušov

Pozorovateľňa vtáctva, zdrž Hrušov

Výhľad na Hrušov

Areál vodných športov Čunovo

Danubiana

Staré koryto Dunaja

Eurovelo 6, smer Rajka

Mošonský Dunaj

Kostol sv. Martina, Rajka

Trojmedzie

Trojmedzie

Deutsch Jahrndorf, studňa

Deutsch Jahrndorf, Kostol sv. Bartolomeja

Pama, Kostol všetkých svätých

Kittsee, predajňa čokolády

Kittsee – zámok je v rekonštrukcii

Kittsee – Starý zámok (verejnosti je neprístupný)

Bunker BS-8

Zemlianka pri bunkri

Železná opona, ukážka hranice

Vojenský cintorín

Vojenský cintorín

Virtuálnu mapu nájdete tu

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj