Skip to content
Menu
Tieňová flotila narazila: Tisíc lodí financovalo Rusku vojnu. Západ teraz našiel cestu, ako ich zastaviť
publikované: 14 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Tieňová flotila narazila: Tisíc lodí financovalo Rusku vojnu. Západ teraz našiel cestu, ako ich zastaviť

Flotila takzvaných tieňových tankerov stále preváža veľké objemy ruskej ropy a pomáha tým financovať vojnu, ktorú Moskva vedie na Ukrajine. V posledných mesiacoch sa však vďaka tlaku na banky darí podozrivé transakcie v prospech Ruska výrazne obmedzovať.

Video: Tieňové tankery tajne prevážajú ruskú ropu:

„Sú to staré, zle udržiavané lode, väčšinou s chabo vycvičenou posádkou. Ak vôbec majú nejaké poistky, sú pochybné.“ Tak charakterizoval Erik Broekhuizen, výskumný šéf konzultačnej firmy Poten & Partners, hlavné znaky takzvanej tieňovej flotily v rozhovore pre americký portál Vox.

Obchádzanie sankcií

Termín „tieňová flotila“ či „tieňové tankery“ sa dostal do pozornosti krátko po uvalení západných sankcií na export ruských nerastných surovín, ktoré bolo reakciou na Moskvou zahájenú inváziu na Ukrajinu.

Západ, vrátane krajín Európskej únie a skupiny G7, uvalil na vývoz ruskej ropy cenový strop vo výške 60 dolárov za barel (súčasná trhová cena za barel ropy sa na burze pohybuje okolo 80 dolárov). Tankery, ktoré vyvážajú ruskú ropu určenú na predaj za vyššiu cenu ako 60 dolárov, nemajú prístup k inf…

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Zdroj: HN