Skip to content
Menu
Súd zrušil pojednávanie s Kažimírom v kauze podplácania, záverečné reči odznejú až v júli
Aktuálne
publikované: 3 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Súd zrušil pojednávanie s Kažimírom v kauze podplácania, záverečné reči odznejú až v júli
Aktuálne

3.6.2024 (SITA.sk) – V utorok 4. júna mal na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať proces s guvernérom Národnej banky Slovenska Petrom Kažimírom v kauze podplácania. Na programe mal byť konkrétne prednes záverečných rečí, keďže súd ešte vo februári ukončil dokazovanie.

Ako však informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, súd nakoniec pojednávanie zrušil, nakoľko spis je stále na Najvyššom súde SR, a to pre podanú sťažnosť obžalovaného proti rozhodnutiu sudcu o tom, že obžaloba spĺňa zákonné náležitosti. Hovorkyňa doplnila, že nový termín pojednávania je vytýčený na 12. júla.

Obžalovaný bol hospitalizovaný

Záverečné reči mali na súde pritom odznieť už koncom marca, pojednávanie však bolo zrušené pre hospitalizáciu obžalovaného.

Kažimír je obžalovaný z toho, že bývalému šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczemu na prelome rokov 2017 až 2018 ako minister financií poskytol úplatok 48-tisíc eur za zabezpečenie nadmerných odpočtov DPH pre viaceré spoločnosti.

Obžalovaný vinu odmieta. Podľa jeho obhajcu Ondreja Mularčíka je obžaloba nezákonná a podaná narýchlo a účelovo. Jediným dôvodom je podľa neho zámer dostať Petra Kažimíra preč z funkcie guvernéra NBS.

Odpor proti verdiktu

Kažimíra pritom už súd uznal trestným rozkazom za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest 100-tisíc eur. Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd uložil obžalovanému aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky.

Keďže však obžalovaný, ako aj Úrad špeciálnej prokuratúry podali proti verdiktu odpor, vo veci bolo vytýčené hlavné pojednávanie.

Guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií Petra Kažimíra ešte vo februári 2023 obžalovali pre trestný čin podplácania. Obžaloba sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami voči viacerým obchodným spoločnostiam.

Spolupracoval jedine Imrecze

Generálna prokuratúra SR ešte v júni 2022 v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušila prostredníctvom paragrafu 363 obvinenie voči Kažimírovi. Obvinenie totiž podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu vzniklo len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného.

Tým je bývalý šéf Finančnej správy SR František Imrecze. Ten podľa Kanderu vo veci vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú výrazné rozpory.

Polícia však neskôr obvinenie vzniesla opätovne. Peter Kažimír podľa obžaloby žiadal v roku 2016 od prezidenta Finančnej správy SR Františka Imreczeho informácie o daňových konaniach viacerých spoločností, ako aj zabezpečenie vyplatenia nadmerných odpočtov DPH vo výške tri milióny eur. V tejto súvislosti podľa prokuratúry Imreczemu poskytol úplatok 48-tisíc eur.

Viac k témam: Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS), Podplácanie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súd zrušil pojednávanie s Kažimírom v kauze podplácania, záverečné reči odznejú až v júli © SITA Všetky práva vyhradené.