Deň vtákov Prešov
Kultúra
Kategória Kultúra
avatar
6 minutové čítanie

Výstava o Anne Frankovej

Výstava o Anne Frankovej
„Ak mám byť celkom úprimná, priznám sa Ti, že vynakladám obrovské úsilie na to, aby som sa zmenila, no zakaždým bojujem proti silnejšiemu protivníkovi.“
To sú posledné vety z Denníka Anny Frankovej.
***

Hoci tejto vete všetci rozumieme, študenti Gymnázia Pierra de Coubertina ju chápu o čosi lepšie. Na niekoľko dní sa totiž stali sprevádzajúcimi lektormi v projekte komentovanej výstavy zo života Anny Frankovej inštalovanej pod názvom „Nechajte ma byť takou, aká som“ na piešťanskom gymnáziu.

***
Výstava potrvá do 23. marca, pričom záujemcovia o komentovanú prehliadku sa môžu objednať na recepcii gymnázia. (Autor: Roman Ondrejka)
Výstava potrvá do 23. marca, pričom záujemcovia o komentovanú prehliadku sa môžu objednať na recepcii gymnázia. (Autor: Roman Ondrejka)
***

V piatok 3. marca študenti komentovanou prehliadkou otvorili výstavu o Anne Frankovej nielen pre svojich spolužiakov, ale pre všetkých, ktorí majú záujem počas nastávajúcich troch týždňov inštaláciu na gymnáziu navštíviť.

Slávnostné sprístupnenie expozície, ktoré klavírnym prednesom dotvorili študentky Eliška Rusnáková a Laura Kojdová, podporili záštitou župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

***
Anna Franková
Anna Franková
***

Anna Franková

Po hosťovských príhovoroch, ktoré predniesli lektorka Nadácie Milana Šimečku Kristína Grečková, riaditeľ školy Radim Urban, europoslanec Ivan Štefanec, riaditeľ Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch Vladimír Krupa, člen piešťanskej židovskej komunity Karol Ambra a koordinátor projektu na gymnáziu Peter Rusnák, mohli študenti prítomných hostí sprevádzať príbehom Anny Frankovej, ktorý nastoľovaním otázok a hľadaním odpovedí oslovuje aj v súčasnosti.

Témy kultúrnej identity, tolerancie, prijímania inakosti, vzájomného rešpektu, kritického vyrovnávania sa s modernými dejinami, extrémizmom a xenofóbiou v spoločnosti, s nástrahami totalitarizmu, ale aj vyrovnávania sa s bežným prežívaním sveta v živote mladého človeka uprostred besnejúcej reality sa tak mohli stretnúť v lektorskom výklade študentov počas komentovanej prehliadky.

Tá potrvá do 23. marca, pričom záujemcovia o komentovanú prehliadku sa môžu objednať na recepcii gymnázia.

A gymnazisti Hana Zigová s Petrom Štubňom, moderátori slávnostného otvorenia výstavy, dodávajú, že pozvaní sú všetci, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o aktuálnosti príbehu Anny Frankovej. 

***
Slovenský Večerník zverejňuje články, vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom autorom/zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve Slovenský Večerník nezodpovedá za obsah týchto informácií. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo, ale musíte si vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár