Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
Regióny
Kategória Regióny
avatar
5 minutové čítanie

Voči manipulatívnym a pro-ruským naratívom sa Slovensko ťažko bráni

Voči manipulatívnym a pro-ruským naratívom sa Slovensko ťažko bráni
***

Podľa riaditeľky organizácie GLOBSEC Dominiky Hajdu patrí Slovensko k najmenej odolným krajinám voči manipulatívnym a pro-ruským naratívom.

Podpora členstva v NATO tiež klesla a považuje Rusko za hrozbu. Podľa prezidenta GLOBSECu Róbera Vassa najnovší prieskum ukazuje zmeny v postojoch ľudí v regióne, pričom väčšina považuje Rusko za hrozbu a Spojené štáty americké za kľúčového partnera v oblasti bezpečnosti. Na Slovensku podpora členstva v NATO klesla z 72 percent na 58 percent a 50 percent ľudí považuje USA za bezpečnostnú hrozbu.

Podľa prezidenta GLOBSECu Róbera Vassa len 40 percent ľudí na Slovensku považuje Rusko za primárne zodpovedné za vojnu na Ukrajine. Ďalších 34 percent viní Západ a 17 percent Ukrajinu. Tieto čísla majú význam aj v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami, pretože odrážajú aktuálnu náladu v spoločnosti, s ktorou bude treba pracovať. Priemerná podpora členstva v NATO v regióne je 79 percent, pričom na Slovensku ju podporuje 58 percent obyvateľov.

Podľa prieskumu si väčšina respondentov uvedomuje, že vojenská podpora Ukrajine jej pomáha brániť sa proti Rusku, no na Slovensku viac ľudí verí, že táto pomoc provokuje Rusko a približuje krajiny k vojne. Senior analytička GLOBSECu Katarína Klingová upozornila na nedôveru v inštitúcie, náchylnosť veriť dezinformáciám a politických aktérov, ktorí využívajú frustráciu spoločnosti vo vlastný prospech.

Dôvera vo vládu je na historicky najnižšej úrovni, keď len 18 percent respondentov jej dôveruje. Tento nedostatok dôvery vytvoril prostredie pre kampane obviňujúce Západ z vojny a oslabovania podpory Ukrajine, čo našlo priazeň u značnej časti obyvateľstva.

Podľa prezidenta GLOBSECu Róbera Vassa len 40 percent ľudí na Slovensku považuje Rusko za primárne zodpovedné za vojnu na Ukrajine. Ďalších 34 percent viní Západ a 17 percent Ukrajinu.

Tieto čísla majú význam aj v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami, pretože odrážajú aktuálnu náladu v spoločnosti, s ktorou bude treba pracovať. Priemerná podpora členstva v NATO v regióne je 79 percent, pričom na Slovensku ju podporuje 58 percent obyvateľov. Členstvo podporuje aj 94 percent Poliakov a 58 percent Slovákov a Bulharov.

***

© Slovenský večerník/ilustračné foto


Slovenský Večerník zverejňuje agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení bez redakčnej úpravy. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo, ale musíte si vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár