Deň vtákov Prešov
Šport
Kategória Šport
avatar
10 minutové čítanie

VIDEO: Shiffrinová zakončila sezónu rekordným víťazstvom, Vlhová si udržala pódium

VIDEO: Shiffrinová zakončila sezónu rekordným víťazstvom, Vlhová si udržala pódium

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová triumfoval v záverečnom obrovskom slalome sezóny Svetového pohára. V andorrskom stredisku Soldeu vyhral časom 1:55,88 minúty.

Druhá skončila Nórka Thea Louise Stjernesundová s mankom šesť stotín sekundy a tretia finišovala Valerie Grenierová z Kanady (+0,20 s). Slovenská reprezentantka Petra Vlhová nedokončila prvé kolo.

Dvadsaťosemročná Američanka, ktorá mala už pred nedeľňajšími pretekmi istý veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári i malé za slalom a obrák, si pripísala 88. víťazstvo v kariére a opäť vylepšila celkový rekord v počte triumfov.

Zároveň zaznamenala štrnáste víťazstvo v sezóne a 138. pódium v kariére, čím sa dostala o jedno pred krajanku Lindsey Vonnovoú a stanovila nový rekord medzi ženami. Absolútny drží Švéd Ingemar Stenmark (155). Rakúšan Marcel Hirscher má na konte rovnako 138 pódií.

***

Pôjdem naspäť do Ameriky a strávim nejaký čas na pláži

Shiffrionvá zároveň dosiahla 21. víťazstvo v obrovskom slalome, čo sa ešte žiadnej žene nepodarilo. V celkovom hodnotení SP nazbierala až 2206 bodov - o 989 viac ako druhá Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska. Vlhová skončila v celkovom hodnotení na treťom mieste (1125 b) a do najlepšej trojky sa tak zmestila v piatej sezóne za sebou. V obráku bola štvrtá (486 b).

Dnes to boli skvelé preteky. Druhé kolo bolo náročné, dievčatá poriadne bojovali. Teraz pôjdem naspäť do Ameriky a strávim nejaký čas na pláži
povedala po pretekoch Shiffrinová, s ktorou urobil rozhovor jej priateľ a taktiež elitný lyžiar Aleksander Aamodt Kilde z Nórska.

Vlhová v prvom kole neustála prejazd modrou bránou a spadla na vnútornej lyži. Prvú jazdu nedokončili ani Talianka Federica Brignoneová a Švédka Sara Hectorová. Shiffrinová viedla po prvom kole časom 56,60 sekundy. Pred druhou Kanaďankou Valerie Grenierovou mala náskok 62 stotín sekundy, na treťom mieste figurovala Talianka Marta Bassinová s mankom 0,63 s.

V druhom predviedla najrýchlejšiu jazdu Maria Therese Tvibergová z Nórska a posunula sa zo šestnásteho na desiate miesto. Grenierová mala šiesty najlepší čas a klesla o jednu priečku, keď sa pred ňu dostala po skvele a agresívnej jazde Stjernesundová.

Shiffrinová naopak veľmi neriskovala, oproti súperkám strácala a mala až pätnásty čas, no nakoniec jej to stačilo na víťazstvo, keď zdolala Nórku len o šesť stotín sekundy.

Francúzska Tessa Worleyová obsadila vo svojich záverečných pretekoch v kariére jedenáste miesto a v cieli zakričala do televíznych kamier "Merci".

***

Výsledky: 

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:55,88 m

2. Thea Louise Stjernesundová (Nór.) +0,06 s

3. Valerie Grenierová (Kan.) +0,20

4. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,46

5. Mina Fürstová Holtmannová (Nór.) +0,64

6. Marta Bassinová (Tal.) +0,69

7. Alice Robinsonová (N. Zél.) +0,77

8. Maryna Gasienica Danielová (Poľ.) +0,85

9. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,08

10. Maria Therese Tvibergová (Nór.) +1,20

...Petra VLHOVÁ (SR) nedokončila 1. kolo

Konečné poradie SP (po 38): 

1. Shiffrinová 2206 b

2. Gutová-Behramiová 1217

3. VLHOVÁ 1125

4. Federica Brignoneová (Tal.) 1069

5. Sofia Goggiová (Tal.) 916

6. Mowinckelová 903

Konečné poradie v obrovskom slalome (po 10): 

1. Shiffrinová 800 b

2. Gutová-Behramiová 532

3. Bassinová 515

4. VLHOVÁ 486

5. Brignoneová 476

6. Sara Hectorová (Švéd.) 393

Slovenský Večerník zverejňuje články, vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom autorom/zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve Slovenský Večerník nezodpovedá za obsah týchto informácií. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo, ale musíte si vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár