Kultúra
Kategória Kultúra
avatar
5 minutové čítanie

V priamom prenose diela Wagnera, Verdiho i Straussa

V priamom prenose diela Wagnera, Verdiho i Straussa
***

Séria priamych prenosov z Metropolitnej opery v New Yorku pokračuje. Dom umenia Piešťany ako jediný slovenský vysielateľ týchto prenosov uvedie v sobotu 18. marca o 17.00 h veľdielo Lohengrin.

***
metopera.org
metopera.org
***

Vzletné majstrovské dielo Richarda Wagnera sa po 17 rokoch triumfálne vracia na scénu Metropolitnej opery v New Yorku. V pokračovaní svojej objavnej inscenácie Parsifala odhaľuje režisér François Girard atmosférickú inscenáciu, ktorá opäť spája jeho pozoruhodný vizuálny štýl a horlivý dramatický pohľad na Wagnerovu dychberúcu hudbu, pričom hudobný riaditeľ Yannick Nézet-Séguin na pódiu diriguje špičkové herecké obsadenie.

Tenorista Piotr Beczała sa predstaví v titulnej úlohe tajomného labutieho rytiera. Sopranistka Tamara Wilson v roli cnostnej vojvodkyne Elsy, falošne obvinenej z vraždy, sa stretne so sopranistkou Christine Goerke ako prefíkanou čarodejnicou Ortrud, ktorá sa ju snaží ponížiť. Basbarytonista Jevgenij Nikitin sa blysne ako Ortrudin manžel Telramund, ktorý túži po moci, a bas Günther Groissböck sa predstaví v úlohe kráľa Heinricha.

Opera z pera Richarda Wagnera je v nemeckom jazyku s anglickými a slovenskými titulkami, trvá štyri hodiny a 35 minút a v rámci nej sú dve prestávky.

Okrem opery Lohengrin si v sobotu 1. apríla o 18.30 h budete môcť vychutnať dielo Falstaff, ktoré pochádza z pera Giuseppe Verdiho. Hlboko ľudská komédia plná humoru a nefalšovaných emócií je skvelým zavŕšením jeho jedinečnej divadelnej kariéry. Príbeh je zlúčením scén zo Shakespeara, primárne čerpaných z komédie Veselé paničky z Windsoru.

Sústreďuje sa na pozoruhodnú osobnosť sira Johna Falstaffa, pričom so špičkovo prepracovanou partitúrou, ktorá si už dlho budí rešpekt aj u Verdiho kritikov, ide o ohromujúce dielo. Patrí medzi najväčšie operné komédie všetkých čias.

V apríli sú v Dome umenia pripravené aj ďalšie dva priame prenosy z Metropolitnej opery. V sobotu 15. apríla to bude Gavalier s ružou (Richard Strauss) a v sobotu 29. apríla Šampión (Terence Blanchard).

Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladni Domu umenia alebo v sieti Ticketportal. Rezervovať online si ich môžete prostredníctvom portálu www.navstevnik.sk.

***
Kované brány a kované ploty

Komentáre

USPA SAN USPA