Slovensko
Kategória Slovensko
avatar
4 minutové čítanie

UNB otvorila Kliniku nefrológie a transplantácií obličiek

UNB otvorila Kliniku nefrológie a transplantácií obličiek

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) oslavuje dôležitý míľnik - otvorenie prvej Kliniky nefrológie a transplantácií obličiek na Slovensku.

Slávnostného otvorenia UNB sa zúčastnila prednostka Zuzana Žilinská, ktorá zdôraznila cieľ kliniky: zabezpečiť vysokošpecializovanú zdravotnú starostlivosť a zvýšiť počet transplantácií obličiek od živých darcov.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková ocenila význam otvorenia kliniky, zdôrazňujúc, že transplantačný program na Slovensku má dlhodobú úspešnosť v záchranách ľudských životov. Revitalizácia kliniky trvala štyri až päť rokov a investícia do rekonštrukcie a vybavenia dosiahla približne jeden milión eur.

Podľa prednostky Zuzany Žilinskej rekonštruované priestory kliniky splňujú vysoké hygienické štandardy a poskytujú pohodlné a primerané podmienky pre liečbu pacientov s rôznymi nefrologickými diagnózami. Klinika sa skladá z lôžkovej časti s oddelením a jednotkou intenzívnej starostlivosti a ambulantnej časti s tromi ambulanciami: nefrologickou a internistickou, transplantačnou a konzultačnou a USG ambulanciou.

Bratislavské transplantačné centrum od začiatku roka odobralo 26 darcov 46 obličiek, 15 pečení, päť sŕdc a dvoje pľúca. Vykonalo 32 transplantácií obličiek, z toho štyri od živých darcov. Ostatné orgány sa odoslali do transplantačných centier na Slovensku a v Česku. Viacorgánové odbery umožnili zachrániť 72 percent odobratých orgánov a tak zachrániť viac životov.

Potreba samostatnej Kliniky nefrológie a transplantácií obličiek sa v UNB zohľadňovala už niekoľko rokov a otvorenie je dôkazom intenzívnej práce a odhodlania špecialistov na poli transplantácií. Riaditeľ UNB, Alexander Mayer, vyzdvihol dôležitosť transplantačného programu pre celú spoločnosť a ocenil angažovanosť nemocnice v osvete a podpore transplantácií na Slovensku.

© Slovenský večerník/ilustračné foto

Kované brány a kované ploty

Komentáre

USPA SAN USPA