Ján Bync
Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
Zahraničie
Kategória Zahraničie
avatar
7 minutové čítanie

Ukrajina zažaluje Slovensko, Poľsko a Maďarsko kvôli obiliu

Ukrajina zažaluje Slovensko, Poľsko a Maďarsko kvôli obiliu

Kyjev podá u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) žalobu na Slovensko, Poľsko a Maďarsko. Dôvodom je neochota trojice spomínaných krajín zrušiť zákazy dovozu obilia a ďalších poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Námestník ukrajinského ministra pre hospodársky rozvoj Taras Kačka to uviedol v rozhovore pre Politico.

„Je dôležité ukázať, že konanie týchto krajín nie je v poriadku. Preto sa zajtra začneme brániť právnou cestou,“ vyhlásil Kačka v nedeľu s tým, že špeciálne v prípade Varšavy chce Kyjev navyše reagovať aj opatrením proti dovozu poľského ovocia a zeleniny.

Export ukrajinských poľnohospodárskych produktov cez krajiny Európskej únie výrazne posilnil potom, čo boli kvôli ruskej invázii zablokované ukrajinské čiernomorské prístavy. Obilie a ďalšie poľnohospodárske produkty mali putovať najmä do rozvojových krajín mimo Európy, niektoré štáty EÚ sa ale sťažovali, že zostávajú na ich trhoch a predstavujú ohrozenie pre tamojších poľnohospodárov.

V máji 2023 tak Európska komisia dočasne zakázala dovoz pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien z Ukrajiny do Bulharska, Maďarska, Poľska, Slovenska a Rumunska, embargo vypršalo 15. septembra 2023. Bratislava, Varšava a Budapešť však zákaz stiahnuť odmietli. Zatiaľ čo Slovensko ho iba predĺžilo, Poľsko navyše pridalo embargo na ukrajinskú múku a poľnohospodárske krmivo. Najďalej išlo Maďarsko, ktoré podľa Kačky rozšírilo zákaz o ďalších 25 produktov vrátane mäsa.

-----

Podvod, sťažuje sa Orbán

„Vyvážime obilie z Ukrajiny, ale do Afriky sa nedostane. A obchodníci tu v Európe, ktorí majú lacnejšie obilie ako maďarské, rumunské a poľské obilie, namiesto toho, aby kupovali naše obilie, začínajú kupovať lacnejšie ukrajinské obilie. Chudobníci africké deti z toho nevidia ani kilogram chleba. Takže je to podvod,“ zdôvodnil predĺženie embarga maďarský premiér Viktor Orbán.

-----
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Na zrušenie jednostranných zákazov vyzvala v nedeľu Slovensko, Poľsko a Maďarsko aj Európska komisia. „Práve teraz je dôležité, aby všetky krajiny pracovali v duchu kompromisu a konali konštruktívne,“ citovala hovorkyňa Komisie agentúra Reuters .

Otázka ukrajinských dovozov obilia a ďalších produktov je teraz obzvlášť citlivá v Poľsku, ktoré 15. októbra čakajú parlamentné voľby. Pre vládnucu stranu Právo a spravodlivosť (PiS) je podpora poľnohospodárskeho vidieka úplne kľúčová, podotýka Politico.

Zdroj: Martin Dohnal

Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník

Slovenský Večerník zverejňuje autorské a agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, názory, oznámenia v pôvodnom znení bez cenzúry a redakčnej úpravy podľa prvého dodatku Ústavy Spojených Štátov Amerických, ktorý doplňuje ustanovenie garantujúce úplnú slobodu slova. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo: Vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár