Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
Regióny
Kategória Regióny
avatar
4 minutové čítanie

Trate Bánovce nad Ondavou - Humenné prinesú komfortnejšie cestovanie

Trate Bánovce nad Ondavou - Humenné prinesú komfortnejšie cestovanie

Začína sa proces elektrifikácie jednokoľajnej železničnej trate medzi Bánovcami nad Ondavou a Humenným, ktorá má dĺžku 33,5 kilometra.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) plánujú financovať stavebné práce vo výške viac ako 216 miliónov eur (bez DPH), spolu s ňou celková suma presahuje 259 miliónov eur. Tieto finančné prostriedky pochádzajú z Európskej únie v rámci Plánu obnovy a odolnosti.

V piatok bola slávnostne položená základný kameň pre túto výstavbu, ktorej trvanie je plánované na 810 dní, čo predstavuje dva a štvrť roka od odovzdania prvého staveniska.

Spoločnosť Eltra, s.r.o. z Košíc je hlavným zhotoviteľom tejto investície, pri ktorej jej pomáhajú viacerí subdodávatelia. Tí majú zabezpečiť približne tretinu prác s hodnotou 73 miliónov eur (bez DPH). Pôvodné odhadované náklady pri vyhlásení tendra na zhotoviteľa vlani v lete dosahovali takmer 171 miliónov eur bez dane.

Táto investícia umožní nahradenie motorových vlakov elektrickými na takmer 100-kilometrovej železničnej trati medzi Košicami a Bánovcami nad Ondavou v okrese Michalovce. Jaroslav Kmeť, štátny tajomník Ministerstva dopravy, očakáva, že modernizácia a elektrifikácia tejto železničnej trate Bánovce nad Ondavou - Humenné výrazne zefektívnia osobnú dopravu v oblasti Zemplína a prinesú pozitívny prínos pre rozvoj východného Slovenska.

Podľa štátneho tajomníka rezortu ide o jeden z hlavných projektov Plánu obnovy, ktoré sa úspešne premietli z papiera do skutočnosti.

Inovácie na trati umožnia nasadenie moderných vlakových súprav a vozňov. Okrem elektrifikácie zahŕňa projekt aj rekonštrukciu trate a modernizáciu zabezpečovacieho zariadenia. Vďaka tomu budú cestujúci mať kratšie a omnoho pohodlnejšie cestovanie, uviedol Kmeť.

Štátny tajomník dodal, že modernizácia posunie trať Bánovce nad Ondavou - Humenné do 21. storočia. Plánuje sa, že do jesene roku 2025 bude trať elektrifikovaná a zrekonštruovaná.

© Slovenský večerník/ilustračné foto


Slovenský Večerník zverejňuje agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení bez redakčnej úpravy. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo, ale musíte si vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár