avatar
7 minutové čítanie

Seniori z denného centra v Púchove sa venujú tradičným zvykom a fašiangovým radostiam

Seniori z denného centra v Púchove sa venujú tradičným zvykom a fašiangovým radostiam

Aj keď sme sa nového roku dočkali len prednedávnom, v Dennom centre pre seniorov v Púchove už stihli oživiť staré zvyky a tradície.

Tento krát sa venovali nielen fašiangovým zvykom, ale aj tradičnému páraniu peria, ktoré kedysi bývalo obľúbenou aktivitou na dedinách počas dlhých zimných večerov, informuje Mesto Púchov.

Počas štyroch stretnutí sa s nadšením pustili do starých zvykov, snažiac sa vytvoriť skvelú atmosféru pri páraní peria. Gazdine poskytla vrece peria pre drápačky, a záujem seniorov bol viac než evidentný. Významnou návštevou bol príchod vnučky jednej z účastníčok, Elenky, ktorá nielenže sa zapojila do párania, ale so záujmom sledovala celú udalosť. Okrem drápačiek zazneli aj strašidelné príbehy a veselé piesne, ktoré spievali prítomní seniori.

Na záver párania sa konala aj "homola," ako sa tomu kedysi hovorilo. Gazdina bola spokojná s kvalitou drápačiek, a preto si prichystala niečo na osvieženie. Boženka s Hankou pripravili výborné "hriatuô," ktoré si seniori pochutnali pri fašiangových šiškách a iných dobrotách. Perie, ktoré si seniori odniesli domov, ešte dnes bude spomienkou na radostné chvíle. Pri poďakovaní gazdine nechýbali slová o tom, že chov hydiny sa oplatí nielen pre mäso, ale aj pre radosť z tradícií, ako je páranie peria. Gazdina prisľúbila, že aj napriek náročnosti tejto tradície sa pokúsi pripraviť perie aj pre budúci rok.

©Slovenský večerník/ilustračné foto

Kované brány a kované ploty

Komentáre

USPA SAN USPA