Deň vtákov Prešov
Zdravie
Kategória Zdravie
avatar
10 minutové čítanie

Revolúcia v liečbe zlomenín na Slovensku

Neviditeľné skrutky sa po čase v tele rozložia samé.

Revolúcia v liečbe zlomenín na Slovensku
***

Pri operáciách zlomenín sa bežne používajú kovové materiály, ktoré po zahojení treba z tela chirurgicky odstrániť. Vďaka prevratnej novinke však existuje alternatíva využitia bioabsorbovateľných implantátov. Tie sa na rozdiel od tých kovových v tele po čase samé rozložia. Druhý chirurgický zákrok tak nie je nutný, čím sa výrazne zjednoduší hojenie zlomeniny.

Biovstrebateľný materiál sa do dvoch rokov v ľudskom tele kompletne rozloží bez akýchkoľvek zvyškov, priblížil Martin Haas, predstaviteľ spoločnosti Pharma Care Slovakia, ktorá zabezpečuje dovoz skrutiek na Slovensko. 

"Vstrebateľná skrutka kompletne nahradí kovový implantát. Má vlastnosti, ktoré sú ľudskej kosti najbližšie,"
vysvetlil Haas počas workshopu, ktorý sa konal na pôde Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Vyše 50 lekárov z desiatich nemocníc si vymenilo skúsenosti, a zároveň si mohli vyskúšať aplikáciu implantátov.

Ako materiál funguje?

Čo sa s implantátom v tele deje? 

"Materiál je predprogramovaný, 24 hodín po implementácii dôjde k zväčšeniu priemeru a skráteniu dĺžky o dve percentá,"
 povedal Haas. 

Táto zmena by mala zabezpečiť rýchlejšie hojenie kosti. Po necelých dvoch mesiacoch sa materiál začína degradovať.

 "Osem týždňov čaká na to, aby ľudská kosť prevzala funkciu za tú skrutku." 

Na Slovensku je možné absolvovať takýto zákrok v desiatich nemocniciach. Najviac sa materiály využívajú v Bratislave na Kramároch a v Národnom ústave detských chorôb. Práve tam zhruba pred pol rokom vykonali prvú operáciu svojho druhu na Slovensku aj v Česku. Pri operácii predlaktia využili najdlhší vstrebateľný klinec, ktorý meral 40 centimetrov. Hospitalizácia pacienta sa vďaka tomu skrátila o niekoľko týždňov.

Prvýkrát sa skrutky, ktoré vyvinuli vo Fínsku, u nás aplikovali v roku 2017. Odvtedy sa na Slovensku využilo približne 600 implantátov a ďalších 100 v Českej republike. Ani u jedného pacienta nebolo potrebné implantát vyberať. Taktiež ani raz nedošlo k infekcii alebo inej nepriaznivej reakcii.

 "Ohlasy sú len pozitívne," 
uviedol Haas. 

Na svete zaviedli už milión takýchto implantátov.

Využíva sa aj u detí

Chirurg Andrej Dolnák z Národného ústavu detských chorôb už touto metódou operoval vyše 70 detských pacientov. Potvrdil, že hlavná výhoda spočíva v tom, že nie je nutné absolvovať druhý zákrok. Zdôraznil, že pri každej operácii existuje riziko infekcie, aj keď je malé. 

"Robíme jednu operáciu, ktorá trvá možno o päť až desať minút dlhšie, ale celý kolotoč okolo následnej extrakcie bežného kovového materiálu nám úplne odpadá," 
povedal.

Vstrebateľné materiály sa využívajú predovšetkým pri zlomeninách v dolnej časti predkolenia, píšťaly, ďalej pri zlomeninách, ktoré prechádzajú do kolenného kĺbu, a aj pri zlomeninách v oblasti vnútorného lakťa. Rodičia detí sa podľa Dolnáka tešia predovšetkým z toho, že odpadá stres z druhej operácie.

"Neviditeľné" skrutky sa však nedajú použiť pri každej zlomenine, podotkol Dolnák. 

"Máme isté obmedzenia. Jednak je to oblasť pri koncovej časti kosti v blízkosti veľkých kĺbov. Úlomok musí byť tiež dostatočne veľký a materiál nesmie prechádzať rastovou platničkou. Tá zodpovedá za rast celej kosti."

Konzervativizmus v medicíne

Lekárov počas workshopu školil aj Peter Dečo, ktorý pracuje na Klinike úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice Bratislava. Špeciálne skrutky už implantoval viac než 70 pacientom.

 "Je to revolučná metóda v oblasti implantácie, osteosyntézy (chirurgické spájanie úlomkov kostí , pozn. red.) a úrazovej chirurgie," 
povedal o materiáloch.

Hoci tento zákrok zdravotné poisťovne preplácajú v plnej sume, na Slovensku sa nevyužíva v takej miere, ako by sa mohol. Dečo za tým vidí istú mieru nedôvery zo strany odbornej verejnosti. 

"V medicíne, ako aj v iných odboroch, funguje určitý druh konzervativizmu a veľmi ťažko sa z toho ustupuje."

To, že po vložení implantátu nenastali u žiadneho pacienta akékoľvek komplikácie, Dečo odôvodňuje tým, že materiál je "telu vlastný" a nemôžu tak vzniknúť žiadne zápaly. Navyše, vďaka tomu, že sa v tele úplne rozkladá, nehrozí vznik cýst.

 "Ak by ste urobili röntgen po dvoch rokoch, nespoznáte operovanú a neoperovanú kosť," 
uviedol.
Slovenský Večerník zverejňuje články, vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom autorom/zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve Slovenský Večerník nezodpovedá za obsah týchto informácií. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo, ale musíte si vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár