avatar
3 minutové čítanie

Rast inflácie v Nemecku sa v marci 2024 očakávane spomalil

Rast inflácie v Nemecku sa v marci 2024 očakávane spomalil

Prečítať článok

Rast inflácie v Nemecku sa v marci 2024 očakávane spomalil, pričom klesajúce ceny energií zmierňujú tlak na domácnosti a podniky.

Podľa predbežných údajov spolkového štatistického úradu Destatis sa medziročná miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike v marci 2024 znížila na 2,2 % z 2,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Tento vývoj súhlasí s očakávaniami ekonómov, informuje Slovenský večerník na základe správ AFP a Reuters.

Marcová miera inflácie sa tak viac priblížila k cieľu Európskej centrálnej banky na úrovni 2 %. Medziročný nárast spotrebiteľských cien v Nemecku v marci bol 0,4 %. Medziročná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa potraviny a energie, klesla v marci na 3,3 % z 3,4 % vo februári. Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje na základe jednotnej metodiky, v Nemecku v marci medziročne vzrástol o 2,3 % (v porovnaní s 2,7 % vo februári), čo je jeho najmenšie tempo takmer za tri roky a mierne pod odhadom trhu na úrovni 2,4 %.

Ekonómovia, ktorých agentúra Reuters oslovovala, predpokladajú, že inflácia v celej eurozóne v marci dosiahne 2,6 %, čo bude rovnaká úroveň ako v predchádzajúcom mesiaci.

©Slovenský večerník/ilustračné foto

Bazény, zastrešenia bazénov, vírivky Jacuzzi

Komentáre

USPA SAN USPA SIA Press - News Press Information Agency is an uncensored social network of journalists. Join us!