Slovensko
Kategória Slovensko
avatar
5 minutové čítanie

Prešovčania na stretnutí s prezidentom a ministrom školstva španielskej Galície

Prešovčania na stretnutí s prezidentom a ministrom školstva španielskej Galície

Prečítať článok

Prešov - Spolupráca na medzinárodnej úrovni je vždy výzvou zlepšovať sa, posúvať sa dopredu, jednoducho nezostať stáť. Práve takú výzvu napĺňame aj na ZŠ Československej armády v Prešove participáciou v projekte Erasmus+.

Počas nedávnej mobility v mestečku Viveiro, ktoré je súčasťou autonómnej Galície na severozápade Španielska, sme mali možnosť vymeniť si svoje skúsenosti aj s najvyššími predstaviteľmi Galície. Počas osláv dňa galícijského jazyka dňa 17.5.2023 v mestečku Lorenza sme sa stretli nielen s primátorkou mestečka, ale aj s prezidentom Galície (Alfonso Rueda) a ministrom školstva (Román Rodríguez). Všetci sme sa zhodli na tom, že inšpirovať a nadchnúť mladých je najväčšou výzvou v práci učiteľa kdekoľvek na svete. Toto nadšenie je obzvlášť dôležité v oblasti ochrany životného prostredia a rovnako aj v zachovávaní tradícií.

Náš hostiteľ, škola IES María Sarmiento z mestečka Viveiro, nám pripravil bohatý program. Spolu s partnermi z Talianska, Portugalska a Česka sme spoznali nádherné pobrežie Atlantického oceánu, navštívili nádhernú pláž Praia de as Catedrais, prístavy v Cedeira, Ribadeo, ale aj hlavné mesto Galície – Santiago de Compostela – ktoré je významným pútnickým miestom, či mesto La Coruňa.

V rámci bohatého programu sme sa nechali inšpirovať projektmi, ktoré v oblasti ekológie realizuje miestna samospráva, ale aj mládežníckym projektom v oblasti zachovania biodiverzity. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých informácií o symbiotickom pestovaní rastlinných spoločenstiev a úlohe jednotlivých rastlín v rámci permakultúrneho, teda trvalo udržateľného pestovania.

Zo stretnutia nám zostalo množstvo nezabudnuteľných spomienok, ale aj výzva k čoraz väčšej angažovanosti v prospech ochrany našej planéty a tým aj k zachovaniu života na zemi.

Mgr. Magdaléna Kyseľová,
koordinátorka projektu

Bazény, zastrešenia bazénov, vírivky Jacuzzi

Komentáre

USPA SAN USPA SIA Press - News Press Information Agency is an uncensored social network of journalists. Join us!